Yeisten kaçarken ucba, ucbdan kaçarken de yeise düşüyorum, ne yapmalıyım?

Soru Detayı

- Bir de Üstadın, Risale-i Nur talebelerini övüp cennete kabre imanla gideceği yönünde söyledikleri ucba teşvik etmez mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cennete bakıp ibadetleri şevk ile yapmak ucb sayılmaz. Zira ucb; insanın amelini kafi görüp ameli terk etmesi ya da yapamaması demektir. Halbuki cennete bakarak amale sarılmak ve daha şevk ile yapmak ucbun zıddıdır. Bu sebeple cennet şevki ya da cehennem korkusu ile ibadet ve amellere motive olmak güzel ve teşvik edilmesi gereken bir durumdur. Dikkat edilmesi gereken nokta; insanın ibadet ve amelini yeterli görüp ibadeti terk etmesidir. Zaten ucba düşen insan, amele muvaffak olamayan insandır.

Üstad Hazretleri şahısları değil mesleği övüyor. Yani Risale-i Nur'a talebe olan iman ile kabre girer, inşallah cennetlik olur diyerek, iman ve Kur’an hizmetine teşvikte bulunuyor. Yoksa Hasan, Mehmet cennetlik demiyor. Yol ile yolcu ayrıdır, yol övülebilir bunun bir sakıncası yoktur; lakin yolcunun yüzüne karşı övülmesi sakıncalı olur. Üstad burada yolcuyu değil, yolu övmüştür, bu da ucb sınıfına girmez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nur1453
Maşaallah çok güzel bir şekilde izah edilmiş.. ALLAH RAZI OLSUN ...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...