Yirmi Dokuzuncu Söz’ün başına konulan ayet-i kerimelerin kısa izahı ve konu ile münasebetini öğrenebilir miyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

تَنَزَّلُ الْمَلٰئِكَةُ وَالرُّوحُ فٖيهَا بِاِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ اَمْرٍ

“Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler.” (Kadr, 97/4)

وَيَسْپَلُونَكَ عَنِ الرُّوحِ قُلِ الرُّوحُ مِنْ اَمْرِ رَبّٖى وَمَا اُوتٖيتُمْ مِنَ الْعِلْمِ اِلَّا قَلٖيلًا

“Sana ruh hakkında soru soruyorlar. De ki: 'Ruh, Rabbimin emrindendir. Size pek az ilim verilmiştir.' (İsrâ, 17/85)

Bu ayet-i kerimenin “Ruh, Rabbimin emrindendir.” kısmı hakkında çeşitli tefsirler yapılmıştır. Bazı zatlar, emri, “iş ve kumanda” olarak kabul etmiş ve âyete “Ruh Rabbimin emriyle vücuda gelmiş bir şeydir.” manasını vermişlerdir.

Bazı zatlar da her şeyin kün emriyle yaratıldığını haber veren ayet-i kerimeyi esas alarak, ruh; “Kün emriyle, ne madde ne de sebepler devreye girmeksizin, doğrudan doğruya, yoktan var edilmiştir.” manası üzerinde durmuşlardır.

Nur Külliyatı’nda da ruhun âlem-i emirden gelmiş hayat sahibi, şuur sahibi ve haricî vücut giydirilmiş bir kanun olduğu ifade edilmiştir.

Âlemler hakkında yapılan sınıflandırmaların birinde bütün varlıklar iki âleme ayrılırlar: Emir âlemi ve halk âlemi...

Kâinatta cari olan bütün kanunlar gibi ruh da emir âlemindendir. Halk âlemi denilen bütün varlıklar, bu emir âleminin kanunlarıyla idare edilmektedir.

Emir âlemindeki her şey doğrudan ve bir emirle yaratılmıştır, araya sebepler, silsileler ve zaman girmemiştir. Yerküremiz uzun bir zaman içinde vücuda gelmekle birlikte, yer çekimi doğrudan ve sebepsiz olarak yaratılmıştır. İnsanın da bedeni dokuz ayda inşa edilirken, ruhu ibda ile yani bir emirle ve bir anda vücut bulmuştur.

Ayet-i kerimelerin konu ile münasebetine gelince, bu Söz’ün başında “Beka-i ruh ve melâike ve haşre dairdir.” cümlesi yer aldığından, dersin başına meleklere ve ruha ait birer ayet-i kerime konulmuştur. Dersin tamamı bu ayetlerin tefsiri hükmündedir.

Haşirle alakalı ayet-i kerimelere dersin İkinci Esas'ında yer verilmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...