"Yüz bin envaın hadsiz efradlarının suretleri basit bir maddeden gayet muntazam açılıyor ve gayet rahîmâne terbiye ediliyor ve gayet mu’cizâne, bir kısmının tohumlarına kanatçıklar verip, onları uçurmak suretiyle neşrettiriliyor ve ..." Açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Yeryüzünde yüz binlerce canlı türü ve her türün kendi içindeki sayısız fertleri basit bir maddeden, yani tohum ve su gibi basit bileşenlerden icat ediliyor. Bir kartal ile serçe aynı yumurta yapısından ama farklı sistemlerle icat ediliyor. Bunu bütün canlı türlerinde düşündüğümüzde, Allah’ın sonsuz kudret ve ilminin her şeyde nasıl tezahür ettiğini görüyoruz.

Basit tohum ve yumurtadan sayısız türleri çıkaran Allah, aynı zamanda o canlı türlerini mükemmel bir şefkat ile besleyip büyütüyor. Evet, her bir canlı türünün yiyeceğini, giyeceğini, hayatına lazım maddeleri unutmadan, yanılmadan, şefkatle veren Allah’ı görmemek veya görmek istememek insanlıkla, akıl ve vicdanla bağdaşmaz.

Üstelik bu canlı türlerinin hepsi birer sanat harikası ve mucize derecesindedir. Mükemmel bir tedbir ve idare ile yönetiliyorlar. Hepsinin rızkı ve lazım şeyleri ummadıkları yerden, yani kuru toprak ve ayaz bulutlardan gönderiliyor. Hiçbir canlı türü rızıksız bırakılmıyor. Binlerce bitki türü topraktan, binlerce hayvan türü ise bitkilerden beslenerek müthiş bir besin zinciri kurulmuş ki, bu besin zincirine bakıp Rezzak ismini görmemek akıl karı değildir.

İşte bütün bu iş ve icraatlar, Allah’ı isim ve sıfatları ile bize tanıttırıp sevdiriyor. Bundan mahrum kalmak ne büyük kayıptır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...