"Üçüncüsü: Birbirinin misli... Gayet muntazam ve muvazeneli ve hatasız bir hey’ette açmak ve fethetmek!.." Burayı izah eder misiniz?

Soru Detayı

Üçüncüsü: Birbirinin misli ve aynı veya az farklı ve birbirine benzeyen mahsur ve mahdud yumurtalardan ve yumurtacıklardan ve nutfe denilen su katrelerinden o hadsiz hayvanların yüzbinler çeşit tarzlarda ve birer mu'cize-i hikmet mahiyetinde bulunan suretlerini, gayet muntazam ve muvazeneli ve hatasız bir heyette açmak ve fethetmek öyle parlak bir hakikattır ki; hayvanlar adedince senedler, deliller o hakikatı tenvir eder. Şualar - 116 Burada hatasız bir heyette açmak derken ne demek istemiş acaba ?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Üçüncüsü: Birbirinin misli ve aynı veya az farklı ve birbirine benzeyen mahsur ve mahdut yumurtalardan ve yumurtacıklardan ve nutfe denilen su katrelerinden o hadsiz hayvanların yüz binler çeşit tarzlarda ve birer mu’cize-i hikmet mâhiyetinde bulunan suretlerini, gayet muntazam ve muvazeneli ve hatasız bir hey’ette açmak ve fethetmek öyle parlak bir hakikattır ki, hayvanlar adedince senetler, deliller o hakikati tenvir eder."(1)

Biyolojik anlamda canlıların kökenini teşkil eden yumurta, tohum, sperm vesaire gibi şeyler, hem sayı olarak bir heyettirler yani çok ve kalabalık olarak bulunuyorlar hem de şekil olarak birbirlerine çok benziyorlar. Kalabalık olmaları ve birbirlerine çok benzemeleri onları idare ve terbiye etme açısından zor ve karmaşık (insan açısından) kılıyor.

Oysa Allah trilyonlarca miktarda bulunup, iç içe ve bir arada bulunan, aynı zamanda birbirine çok benzeyen bu yumurta, tohum, sperm vesaire gibi şeyleri karıştırmadan unutmadan, ihmal etmeden, mükemmel ve kusursuz bir şekilde idare ediyor, terbiye ediyor ve ıslah ediyor.

“Hatasız bir heyette açmak” tabiri çok kalabalık ve karmaşık bir vaziyette olmalarına rağmen hatasız idare edilmeleri anlamına geliyor.

(1) bk. Şualar, Yedinci Şua.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...