"Zâhirden ubûr ediniz. Hakikat sizi bekliyor. Fakat gördüğünüz vakit incitmeyiniz. Esah ve lâzım…" ifadesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

فَاعْتَبِرُوا يَا اُولِى اْلاَلْباَبِ [“Bundan ibret alın, ey akıl sahipleri!” (Haşir, 59/2)]. Zâhirden ubûr ediniz. Hakikat sizi bekliyor. Fakat gördüğünüz vakit incitmeyiniz. Esah ve lâzım…"(1)

Semavi kitaplar, hakikatleri akla yaklaştırmak için teşbih ve mecazı çokça kullanır. Teşbih ve mecazda ise zahirinden çok onun arkasındaki mesaj önemlidir. Ama maalesef zahire takılıp asıl mesajı görememek her dönemin önemli bir hastalığı haline gelmiş, bundan da taklitçilik ve bağnazlık türemiştir. Hristiyan ve Yahudilerin Tevrat ve İncil’i farklı bir mecraya sürükleyip şirk ve putperestliğe kaymaları bu yüzdendir. Evet, mecazı aynı ve zahiri ile kabul etmek ve onun asıl mesajını görememek bir akıl tutulmasıdır.

Akıl tutulması ise, Hristiyan ve Yahudilerin en büyük sorunu ve en müzmin hastalığıdır. Hatta öyle ki Hristiyanlık aleminde "akla dost olmak, dine düşman olmayı; dine dost olmak da akla düşman olmayı gerektirir" bir hâl almıştır. İslam ise akla çok değer verip mecaz ve teşbihi ise hakikate ulaşmada bir araç olarak kullanıyor. Aklı iptal edip mecaz ve teşbihlerin zahirine takılmayı bir hastalık olarak değerlendiriyor.

Cümlenin kısa meali; zahire takılıp kalmayınız, hakikat sizi bekliyor. Fakat gördüğünüz vakit incitmeyiniz. Yani teşbih ve mecazın asıl mesajına dikkat kesiliniz.

(1) bk. Muhakemat, Birinci Makale (Unsuru'l-Hakikat), Sekizinci Mukaddime.

İlgili ders videosu için tıklayınız:
Prof. Dr. Şadi Eren, Muhakemat Dersleri (9.Bölüm)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

m_konya

burada esah ve lazim derken neyi kastediyor?  biraz izah edebilir misiniz? 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Esah bir şeyin en doğrusu anlamına geliyor. Lazım zaten gerekli olan mecburi olan demektir. Burada esah ve lazım kelimeleri en doğrusu ve en gereklisi budur anlamında kullanılıyor. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...