Zeminle gökler arasında irtibatla mühim muamelelerin olduğu söyleniyor ve semadan zemine gelenler sayılıyor. Zeminden semaya gidenler hususunda düşüncenizi alabilir miyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

En yakın yıldızın dünyamıza yaklaşık dört milyon ışık yılı uzaklıkta olduğu söyleniyor. Buna göre, arzdan semaya gidenleri, yer küresinde maddi varlıklarda aramamak gerekiyor. Semaya gidenleri Bediüzzaman Hazretleri şöyle dile getiriyor:

“Ağırlıklarını bırakan ervah-ı enbiya ve evliya veya cesedlerini çıkaran ervah-ı emvat, izn-i İlâhî ile oraya giderler.”

Ağırlıklarını bırakan, yani vefat etmekle beden yükünden kurtulan ruhlar, Allah’ın izniyle semaya giderler. Bu İlahi izin peygamber ruhları, evliya ruhları ve imanla ölmekle birlikte kabir azabıyla bağlı tutulmayan diğer müminlerin ruhları içindir.

İnsanların her zikrinden ve tespihinden bir melek yaratıldığı dikkate alındığında, yerden de semaya melekler gönderildiği söylenebilir. Öte yandan, özellikle Kadir gecesinde semadan arza inen meleklerin tekrar geri dönmeleri de Arz ile sema arasındaki gidip gelmeye bir örnek olabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yükleniyor...