Zira, bir harf kendi zâtına bir harf miktarı—o da bir vecihle—delâlet eder. Kâtibine çok vecihlerle delâlet eder. Ve kâtibini, bakanlara tarif ve tavsif eder. Bu cümlenin izahını yapar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Marangoz ustasının elinden çıkan bir koltuk takımı, çok yönler ile ustasına işaret ederken; koltuğun kendisine işareti sadece "oturulan bir nesne" diye geçer.

Koltuğun rengi; ustanın renk zevkine bakar, ne de zevkli bir ustaymış denir. Sonra koltuğun boyutları ve ölçüleri ustanın mimarlık yönüne işaret eder; bu koltuğun ustası ne de güzel ölçülü ve boyutlu yapmış denilir. Koltuğun sağlamlığı ve estetik oluşu; ustanın ne kadar sağlamcı ve ince bir işçiliğe sahip olduğunu gösterir ve hakeza, bunun gibi çok vasıfları ile ustasına işaret eder.

Aynı şekilde bir elma yüzlerce vasıf ile, Allah’ın isim ve sıfatlarına işaret ederken, kendisine bir yönle işaret eder; o da yenilen bir meyve olmasıdır. Ama rengi, kokusu, tadı, şekli, estetik oluşu itibari ile, ustasına ve sanatkarına yüzlerce vasıfla işaret eder.

Mesela; elmanın yuvarlak ve güzel bir şekle sahip olması; Allah’ın Musavver ismine bakar, tadının hoş ve güzel olması; Allah’ın Latif ve Kerim isimlerine işaret eder hakeza...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...