Allah'ın "Samed" ismine kalbimiz aynalık yapıyor. Kâinatta insandan başka Allah'ın "Samed" ismine aynalık yapan varlık hangisidir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Samed, her şeyin kendine muhtaç olup, kendisi hiç kimseye ve hiçbir şeye muhtaç olmayan demektir. Bu tariften hareketle şunu söyleyebiliriz; her mahluk, hiçbir şeye muhtaç olmayan, yani Samed olan Allah’a ayinedarlık yapar ve ihtiyaçları için ondan yardım diler.

Güneş dönmek için Allah’a muhtaçtır. Taş var olmak için ona muhtaç. Ağaç meyve vermek için havaya, toprağa, suya ve güneşe muhtaç. Kâinat ağacının meyvesi olan insan ise bütün bir kâinata muhtaç olmanın ötesinde, ebedi hayata muhtaçtır.

Her varlığın her arzusunu yerine getiren Samed olan Allah’tır. İhtiyaç arttıkça, Samed ismine ayna olma şerefi de artıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

erdem79

"insan, kabiliyeti ve katettiği mertebe ve makama göre bu kalbi nispetler ve iplerle Allah’ın isim ve sıfatlarını tanıyor ve onlarla irtibat ve alaka kuruyor. İrtibat ve alaka kuvveti nispetinde velayet makamlarına erişiyor. Burada insanın kabiliyet ve kapasite rengi hakimdir. Yani insan kabiliyeti nispetinde Allah’ı tanıyabilir." deniliyor.

Yani bir insan diyelim ki doğumundan ölümüne kadar alnını secdeden kaldırmasa,hiçbir günaha girmese,ömrünün her anı tecellileri tefekkür ile geçse ,şeriata milimi milimine uysa vs. vs. bir Bediüzzaman bir Abdülkadir Geylani olamaz çünkü herkes kendi kabiliyetince maksimum seviyeye çıkabilir şeklinde mi anlamalıyız ? 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Aynen. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...