Block title
Block content

Altıncı Söz'de neden beş kâr ve beş hasaretten bahsediliyor, beşin hikmeti nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurların muhtelif yerlerinde, farklı rakamlar da mevcuttur. Bunların birçoğu İslam ve iman şartlarının adedine tevafuk etmiyor. Demek rakamlarda böyle bir gaye ya da tasarım söz konusu değildir. Bazılarının denk gelmesi ise tamamen bir tevafuktur.

Risale-i Nurlarda önemli olan husus; iman hakikatlerinin keskinliği ve beyan gücüdür. Risale-i Nurlarda iman hakikatlerinin mükemmel ve keskin beyanı, bu gibi tevafuklara ihtiyaç bırakmıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Altıncı Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 5793 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

fatihu
Her kelimesi bilerek ve dusunulerek yazilan soz'de elbette "Bes Derece"nin hikmet vardir ki but 1->2->4->8->16->32 bes derece kar icinde kar'a denk gelir. Bu da 32 farz'dir (Iman (6)+Islam(5)+Namaz(12)+Abdest(4)+Gusul(3)+Teyeymmum(2)=32. Bes Kar'da Islamin 5 SARTIDIR! 1. Kar; Fani olan mal ancak "Kelime'i Sahadet ile" beka olur. 2. Kar; Namaz'in karsiligi dir verilen fiyat. 3. Kar; Bedene ait olan mal'a (Aza'aya) verilen Zekat'tir. 4.Kar; Acizligin, Fakirligin, Zayifligin anlasildigi Oruc'tur. 5. Kar; Butun Aza ve aletlerin ibadeti de, butun aza ve aletlerle yapilan Hac vazifesidir. Dikkatinize...
Log in or register to post comments
BENZER SORULAR
Yükleniyor...