"Arıların meşher-i sanatı bir petek hüceyrat şehri, bir nar ve gülnardan intizamca geridir." Allah'ın eserleri sanatça kıyaslanabilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Cây-ı dikkattir ki: Cüz’î bir ihtiyarın tavassutu ile eser-i akıl bir insan şehri, intizamca semere-i vahiy bir arı kovanındaki cemaate yetişmez. Ve arıların meşher-i sanatı bir petek hüceyrat şehri, bir nar ve gülnardan intizamca geridir. Demek kâinattaki cazibe-i umumiye hangi kalemden akmışsa, cüz-ü layetecezzadaki küçücük cazibeler o kalemin noktalarıdır." (Hutbe-i Şamiye, İkinci Zeylin İkinci Ks.)

Bir işin içine insan eli veya hayvan eli karışmışsa, ondan hasıl olan sanat karışılmayana göre yani doğrudan Allah’ın sanatına nispeten daha düşük daha aşağı bir makamdadır.

İnsanların oluşturduğu şehir arıların ilhama mazhar olarak oluşturduğu kovandan ne kadar geri ise, arıların kovanı da tam manası ile ilahi ilim ve iradeyle oluşturulan bir nar ve gülnardan intizamca geridir.

Bu sanatlar arasında hiyerarşik bir sıralama yapılabilir. İnsanın ve hayvanın müdahil olduğu işler müdahil olunamayan işlerden daha geridedir. Bülbülün dokuduğu yuva Allah’ın insana giydirdiği cesetten daha geridedir mesela...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin

Bu sanatlar arasında hiyerarşik bir sıralama yapılabilir. 

Allahın yarattığı sanatlar arasında iyi-daha iyi gibi bir sıralama yapmak, Allah için haşa iyi olan daha iyi olandan DAHA AZ başarılı düşüncesini akla getirmez mi? 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Başka hikmetlerden dolayı getirmez. Mesela insanın gözü mikropları göremeyiyor bu bir kusur gibi gözüksede hikmet açısından onu görmemek rahmet oluyor görse dehşete düşecek. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...