"Arzı döndürmesiyle, o haşmetli manevranın başka bir surette hakikî ve hayalî tarzlarını her gece ve her sene sinema levhaları gibi seyirci mahlûkatınagösteren..." cümlesinde geçen “haşmetli manevranın hakiki ve hayali tarzları” nelerdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Semavatın umumunda cereyan eden Allah’ın rububiyet ve tasarrufuna hakiki manada muttali olmak ve orda azamet ve kibriyasını tam olarak okumak her insana müyesser olmayacağından, bunun küçük bir modeli olan ve gözümüz önünde cereyan eden dünyanın haşmetli manevrasını hakiki, diğer semavi manevraları da hayalen tefekkür ve tezekkür etmek gerekir.

Üstat bu manaya işaret ediyor. Yani burada gözümüz önünde cereyan eden dünyanın haşmetli tedbir ve tasarrufu, gece ve sene levhalarında hakiki olarak okunuyor. Bunun dışında semadaki diğer galaksi ve gezegenlerdeki haşmetli tedbir ve tasarruflar ise hayalen okunuyor, diye anlamak gerek.

İkinci bir mana da şöyle olabilir; nasıl film setinde oyuncuların çekimlerini bizzat canlı olarak izlemek hakiki bir müşahededir. Bu filmi çok sonraları veya başka menzillerden levhalarda yani film şeritlerinden müşahede etmek ise hayali hükmündedir. Bizim canlı seyrettiğimiz dünya levhalarını başka nurani mahluklar hayalen ve naklen seyrediyorlar olabilir. Zira mahlukat içinde seyirci yalnız insanlar değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

saidcemal
Allah razı olsun nur ikliminden gönlünüz hep böyle nur dolsun selam ve dua ile
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...