"Asıl hüner, kardeşini fena gördüğü vakit onu terk etmek değil, belki daha ziyade uhuvvetini kuvvetleştirip ıslahına çalışmak, ehl-i sadakatin şenidir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Asıl hüner, kardeşini fena gördüğü vakit onu terk etmek değil, belki daha ziyade uhuvvetini kuvvetleştirip ıslahına çalışmak, ehl-i sadakatin şe'nidir." (Şualar, On Üçüncü Şua)

İman kardeşimiz olan birisinin, kötü bir hasletinden veya fena bir sıfatından dolayı ondan uzaklaşmak doğru değldir. Aksine onun ıslahına ve o kötü alışkanlığını terk ettirmeye çalışmak gerekiyor.

Fena gördüğün kardeşinden kaçmak işin kolay ve ucuz tarafıdır. Asıl zor ve olması gereken onun ıslahına çalışmak ve düzelmesine yardımcı olmaktır ki, iman kardeşliği de bunu iktiza eder. Samimi bir Müslüman ve hakiki bir mü’min, böyle yapar ve yapmalıdır.

"Mü’min, kardeşini sever ve sevmeli. Fakat fenalığı için yalnız acır. Tahakkümle değil, belki lütufla ıslahına çalışır. Onun için, nass-ı hadîsle, 'Üç günden fazla mü’min mü’mine küsüp kat-ı mükâleme etmeyecek.' "(Mektubat, Yirmi İkinci Mektub)

Bu cümlede ifade edilen “fenalık”; kişinin ahlakî za’fiyetleri, insanlarla iyi geçinememe gibi kusurlarıdır. Bu gibi fenalıklar ise ancak hoşgörü, müsamaha ve lütuf ile tedavi edilebilecek şeylerdir. Her cemaat içinde bu türden insanlar bulunabilir. Bu gibi kimseleri dışlamak yerine lütuf ve şefkatle terbiye ve ıslah etmek daha güzel bir yoldur. Tahakküm ve dışlamak bu tür insanları ıslah etmez, tersine günahın kucağına iter.

Öyle ise bu nevi fenalıkları ve ufak tefek kusurları olan mü’min kardeşlerimiz şefkat ve müsamaha ile ıslah edilmelidir.

İlave bilgi için tıklayınız:

- UHUVVET, ADÂVET, İHTİLAF, İTTİFAK.

- Mü'mine düşmanlığa, Kur'an izin vermiyor.(Video: Prof. Dr. A. BAŞAR)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...