Bahtiyar olan hizmetkâr, yirmi dört altından az bir kısmını harcayarak, efendisinin hoşuna gidecek güzel bir ticaret yapıyor, sermayesi birden bine çıkıyor. O halde sermayenin büyük kısmının kullanımı ile ilgili neler söylenebilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cehennem azabından kurtulmak ve ebedi nimetlere mazhar olmak için, insana verilen bu sermaye kâfi geliyor. Yani Allah, lütuf olarak bu kadar az bir ibadeti kabul ediyor ve kullarını rahmetine mazhar kılıp azabından emin ediyor.

Şu var ki, dünyaya gelmek gibi, cennete girmek de işin başıdır; orada sonsuz mertebeler vardır. Cennete lütufla girilir, ancak oradaki mertebeler ibadete, marifete, takvaya göredir.

Şu fani dünyada nasıl ki her türlü nimetinden azamî derecede istifade etmeye çalışıyorsak, aynı şuuru, aynı azmi ve gayreti ebedî hayatımız için de sergilemeliyiz.

Zira o âlemde hayat ebedî, mertebeler sonsuzdur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

şehrayin

yapılan ticareti acaba altıncı sözdeki gibi düşünsek olur mu yani kendine verilen maddi ve manevi tüm cihazlarını ve hatta ömrünü cenabı hakka satsa onun rızası dairesinde yaşasa güzel bi ticaret yapmış olur hem de sermatesi birden bine çıkar

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Olur. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...