"Beni konuşturmamak için, hizmetimde bir çocukla bir hastalıklı adamdan başka herkesi ürkütüp, benden kaçırtmalarıdır." Buradaki çocuk ve adam kimdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Fakat en manasızı budur ki: Beni konuşturmamak için, hizmetimde bir çocukla bir hastalıklı adamdan başka herkesi ürkütüp, benden kaçırtmalarıdır."(1)

Burada çocuktan maksat, büyük ihtimalle Merhum Ceylan Çalışkan Ağabeyimizdir. Hatıralarda Ceylan Ağabeyle ilgili şu bilgiler geçer:

"1944’ün yaz sonlarında Emirdağ’a gelen Bediüzzaman’a bütün Çalışkan ailesi yardım ve hizmete koştu. Küçük yaşta Bediüzzaman’a hem manevi bir evlat, hem de talebe oldu. 1948 yılında Afyon Hapsine girenler arasındaydı. Lahikalarda adı geçen Ceylan Çalışkan hakkında Bediüzzaman’ın övgü dolu sözleri yer alır. 'Ceylan kabiliyetli bir genç. Dünya işini de yapar, ahiret işini de. Fakat onu dünyaya vermeyeceğim.' diyen Bediüzzaman bir gün ona, 'Ceylan, senin hayatın uhrevidir. Eğer dünyevi olsa pek azdır!' demişti."(2)

"Hastalıklı adam"ı ise net bir şekilde tesbit edemedik. Fakat Emirdağ Lahikası I. cildinde bu mektuptan 6 sayfa sonra yani 25. sayfada şöyle bir kayıt vardır:

"Burada Abdülmecid kardeşim hükmünde ve hanedanı da benim hanedanım olması cihetiyle en çalışkan ve fedakâr Mustafa Acet(*), hem küçücük bir Hüsrev hem küçücük bir Abdurrahman hükmünde Ceylan namında çok çalışkan bir çocuk R. Nura tam hizmet ediyor."(3)

Mustafa Acet ağabeyle ilgili sitemizde kısa bilginin linki aşağıdadır.(*)

Dipnotlar:

1) bk. Emirdağ Lahikası-I, 6. Mektup: Kendi kendime Bir Hasbihaldir.

2) bk. Ceylan ÇALIŞKAN.

3) bk. Emirdağ Lahikası-I, 8. Mektup.

(*) bk. Tanıyanların Dilinden: MUSTAFA ACET.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ilahiyatlı nurcu

Allah razı olsun, o kadar güzel bi hizmet yapıyorsunuz ki. Ben cevaptan çok memnun kaldım, çok teşekkür ederim 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...