Block title
Block content

Beşerin uzun yolculuğunda beş para etmeyen fen, felsefe, sanat ve hikmetten maksat nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Fen, felsefe ve hikmeti kısaca “aklî ilimler” şeklinde ifade edebiliriz. Kâinata bir kitab-ı kebir nazarıyla bakan ve baktıran Üstad'ın, bu kitabın açıklamaları, tefsirleri hükmünde olan fenlere karşı olması düşünülemez. Ancak, On İkinci Söz'deki Kur’an örneğinde olduğu gibi, bu kitabın sadece nakışlarıyla uğraşıp manasına bakmayan, kâinatı Allah’ın bir eseri bilip O’nun namına okumayan, bütün hamdini Ona vermeyen, O’na şükretmeyen bir kişinin fen sahasındaki bilgileri kabir kapısında söner, beş para etmez.

Kendini Allah’ın kulu, bütün varlık âlemini de O’nun eseri bilen bir kişinin fen sahasındaki çalışmaları, hem onun ruhunu kemale erdirir, hayretini artırır hem de ortaya koyduğu buluşlardan insanlık âleminin fayda görmesi cihetiyle bu gayretler onun için bir nevi sadaka hükmüne geçer.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

mcs2007
Selamun Aleykum, Ustadin fenlere karsi olmamasi ifadesinin hicbir kayit koyulmadan soylenmesi bazan yanlis anlasilabiliyor. Ayni ustad, 'funun-u hikmetten gelen zulumat-i ruhiye, ruhumu kainata bogduruyordu' ifadesini de kullaniyor. Risale okuyucularini bir kismi henuz bilim ile bilimin yorumu arasindaki farki cok vurgulamiyorlar. "Ustad bilime karsi degildir", demek cok amiyane bir ifade ve bir ezberin otesinde hic bir ilmi degeri yok; hangi bilime karsi degildir? Bu ifade tıpkı, din, bilimle çatışmaz demek gibi birşey. Hangi din hangi bilimle çatışmaz? Bu tür konuları ciddi tahkik etmeden surekli soylemek Risaleleri zan altinda birakiyor. Maalesef ürkce ve Ingilizce yazilmis bazi makalelerde bazi risale talebelerinin bu anlayisina, bizzat Risale ve ustada mal edilerek hucum ediliyor. Su anda Amerika ve Avrupa'da felsefe neredeyse silinmek uzeredir. Artik bilimcilik var. Ustadin felsefe tabirini de bilimin tabiatci ve Halıkı (Yaratıcıyı) mahluk icinde arayan yorumlari seklinde anlamanın daha isabetli oldugunu dusunuyorum. Felsefe öldü dedim, zira post-modernite ile beraber Batılılar artık hakikatın bilinemiyeceği düşüncesine eski Yunandaki Sofist düşünceye avdet ettiler. Bu yüzden felsefe artık sadece Batinin sinema kulturunde, Matrix, Avatar vb. film, kitap gibi şeylerle ya da akademik arastırmalarda yaşıyor. Hatta yaşadığım Amerika da MIT gibi ciddi bazı universitelerde felsefe dersi kaldırldı. Tahkik edebilirsiniz. Bugünün felsefesi, artik bilimin manay-ı ismi ile yapılan yorumlarıdır. Halk zaten felsefe okumaz. Onun için lütfen bu yorumu yapan abilerimiz biraz daha dikatli olsunlar. Türkiyede adı İslamcı olarak anılan bir grup da Risale talebelerinin bu tarz ucuz ve yanlış yorumlarını afişe ederek, büyük bir kitleyi Risalelerden uzak tutuyorlar. Aynı akımın buradaki yani ABD deki temsilcileri de aynı noktaları bahane ederek Risalelere hücum ediyorlar. Risale okuyucuları bu konuları ne zaman gündeme alırlar bilmiyorum. Daha söylenecek çok şey var ama kısa kesiyorum. Selam ve hurmetler Cüneyt M. Şimşek (Ph.D) Georgetown University. Washington DC.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...