"Ve o bilet, senet ise, başta namaz olarak, eda-i ferâiz ve terk-i kebâirdir." burayı senetle izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ve o bilet, senet ise, başta namaz olarak, eda-i ferâiz ve terk-i kebâirdir."(1)

Üstadımız "bilet ve senedi" farzların eda edilmesi büyük günahların terk edilmesi şeklinde tevil ediyor. Bir insan bir yere varmak için kullandığı vasıtaya bilet almak zorunda olduğu ve bir mal veya hizmeti almak için de para veya ticari senet kullanır. Aynen bunun gibi berzah ve mahşerden sonraki yolculuk için bize verilecek vasıtaların bileti namazdır. Âdeta bize sunulacak hizmetin de karşılığında verilecek senet de yine namaz oluyor.

Senedin buraya bakan bir başka güzel manası da serbestlik için mahkemeden kazanılan berat senedidir. Yani namazımız, mahkeme-i kübra olan mahşerde beratımızın kazanılmasına vesile olan bir senet hükmünde olacaktır.

İnsan şu fani dünya hayatında Allah’ın emirlerini ifa edip yasaklarından sakınırsa, ölümden sonraki sonsuzluk yolculuğu gayet rahat, huzurlu ve hızlı bir şekilde geçer demektir.

Şayet insan bu dünya hayatında farzları yapmaz günahları serbest bir şekilde işlerse, ebed yolculuğu gayet azaplı ve meşakkatli geçeceği gibi varacağı son durak da cehennem olur.

1) bk. Sözler, Yedinci Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...