Beşinci Mektub'u özetler misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Beşinci Mektub'un ana konusu; imanı kurtarmanın ve farzları ifa etmenin, bu zamanın en ehemmiyetli vazifesi olduğudur. Bu dehşetli asırda hakiki manada tarikat ve tasavvuf mesleğinin tatbikinin zor olduğu; ancak onların vasıtasıyla da iman hizmetinin olacağına işaret ediliyor.

Diğer bir husus; her zamanın şartları bir mesleği ön plana çıkarıyor. Mesela, geçmişte bir dönemde en tehlikeli ve ölümcül bir hastalık olan verem, günümüzde basit bir aşı ile tedavi ediliyor. Günümüzde ise en tehlikeli, en yaygın ve ölümcül hastalık kanserdir. Onun tedavisi için ayrı bir ilaç lazımdır. İşte her zamanın manevi hastalıkları, bu maddi hastalıklar gibi değişik oluyor, onun için her manevi hastalığa, Allah manevi bir hekim ve ilaç gönderiyor.

Eski zamanlarda tarikat manevi bir ilaç idi ve ekser insanları irşad ediyordu. İslamiyet’in hafife alındığı, ulvi hakikatlerle istihza edildiği, Allah’ın açıkça inkâr edildiği, sünnetlerin terk edildiği, her türlü batıl itikatların ve menfi cereyanların yayıldığı, gençleri ahlaksız ve dinsiz yapmak için birçok dernek ve locanın birlikte çalıştığı bu dehşetli asırda tarikat tam tiryak olamıyor. Bu nedenle, bu zamana yeni bir ilaç, yeni bir hekim gerekiyor ki; Risale-i Nurlar bu vazifeyi ifa ediyor.

Üstad Hazretleri bu asrın nasıl dehşetli bir asır olduğunu şöyle ifade etmektedir:

"Bu asırda ikinci dehşetli hal: Eski zamanda küfr-ü mutlak ve fenden gelen dalaletler ve küfr-ü inadîden gelen temerrüd bu zamana nisbeten pek az idi. Onun için, eski İslam muhakkiklerinin dersleri, hüccetleri o zamanlarda tam kâfi olurdu. Küfr-ü meşkuku çabuk izale ederlerdi. Allah’a iman umumi olduğundan, Allah’ı tanıttırmakla ve cehennem azabını ihtar etmekle çokları sefahatlerden, dalaletlerden vazgeçebilirlerdi."(1)

1) bk. Hutbe-i Şamiye.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Maşallah çok güzel bir cevap olmuş...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...