Bir dane-i hakikat, bir harman hayalâta müreccahtır.. Cümlesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu cümlede ana tema; hakikat ve gerçeklerin hayallerden üstün olduğudur.

Hakikatin buradaki manası; her şeyin özü ve gerçekliğini olduğu gibi yansıtmak anlamındadır. Bir şeyi olduğu halinden eksik ya da fazla anlatmak, o şeyin hakikatini ve gerçekliğini giderir ve çirkin bir hale sokar.

Mesela; Peygamber Efendimiz (sav)'in ayı ikiye bölme mucizesi, güzel ve kafi bir hakikat iken, hayalperestler bu hakikate hayali olarak şu ilaveyi yapmışlar: Sonra ikiye bölünen ayın bir yarısı Allah Resulünün sağ cebine, diğer yarısı ise sol cebine girdi, diyerek, hakikatin aslını zedelemişler, kıymetten düşürmüşler. İşte bu nevi hayaller, hakikati bozmaktan başka bir işe yaramaz. Halbuki mucizenin hakikat olan aslı, böyle hayali şeylerden daha güzel ve daha tesirlidir.

Bir insan yüzlerce hayal üretse ve bunu kitap şekline çevirse, bunun insanlara olan tesiri çok cüzi ve basittir; ama bir cümle hakikat veya özlü bir deyim, binlerce insana rehberlik ve istikamet sağlayabilir. Mesela; Risale-i Nur'un hakikatli bir cümlesi, yüzlerce cilt hayal ürünü romandan daha tesirli ve daha ikna edicidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

ilyas26125
İzahhınıız için teşekkürler
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...