"Bir lokma, bir kelime, bir dane, bir lem'a, bir işarette, bir öpmekte batma." cümlesini izah eder misiniz, bunlar neyi sembolize ediyor olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir kelimede batma: Kasıtlı bir şekilde "yağmuru bulut, sütü inek, balı arı bize ihsan etti" dersek şirke girmiş oluruz. “Tabiatın bize verdiği nimetler...” cümlesini ifadesini seslendiren çok insanları çevremizde görüyoruz ki tabiat kelimesi imanı alıp götürüyor. Yani bir kelime ebedi hayatın mahvına ve harap olmasına sebep olabiliyor.

Bir lokmada batma: Haram mal edinmek ve onları yemek insanın maneviyatını öldürür ve batırır.

Bir öpmekte batma: Günahlara bakmak, müstehcen neşriyatlar ile kalbi zedelemek, hatta daha ileri götürüp zinaya düşmek de insanın maneviyatını batırır ve boğar.

Özetle şer ve günahlar görünüşte küçük ve basit ameliyeler gibi duruyor olsalar da neticesi itibarı ile çok büyük tahrip ve yıkımlara sebebiyet veriyorlar.

"Batmak" kelimesini şu şekilde de anlayabiliriz: "Duyguların kirlenmesi ve ısrarı halinde iyi duyguların, hislerin kaybolması..."

İnsan yaratılış itibarı ile temiz bir fıtrat üzeredir. Fakat zamanla, küçük bazı günahlar ile bu duygular kirlenmeye başlar ve saflığını kaybeder. Bu küçük günahlar zamanla büyük günahlara kapı açar ve büyük günahlar ise maneviyatın mikropları gibi insanın duygularını hasta eder ve zamanla da temiz duygulardan eser kalmaz. Yani temiz duygular batar, biter demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...