"Bir saati beş farz namaza sarf etsek, o halde hapis ve musibet müddetinin her bir saati, bazen bir gün ibadet..." Hastalık ve hapis dışında her musibet için bu bereketlenme var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İbrahim Hakkı Hazretlerinin, "Her işte hikmeti vardır, Abes fiil işlemez Allah." beytinde de ifade edildiği gibi, her işin ve her fiilin bir hikmet yönü vardır.

Resul-i Ekrem Efendimiz şöyle buyuruyor:

"Mü'min bir kişiye bir ağrı, bir yorgunluk, bir hastalık, bir üzüntü isabet etse, hatta ayağına bir diken batsa bile, bunlar mü'minin bir kısım günahlarına keffaret olur."(Buharî, Marda,1; Müslim, Bir, 52)

Başka bir hadis-i şerifte de ifade edildiği gibi, sabun nasıl vücudumuzdaki maddî kirleri temizliyor ise, hastalıklar da aynı şekilde manevî kirlerimizi temizliyor. Allah, sonsuz merhametinden dolayı kullarının çektiği sıkıntılara bedel, keremiyle onları affedilmelerine birer vesile kılıyor. Mü’min başına gelen bela ve musibetleri sabır ve rıza ile karşılarsa, çok büyük bir manevî kazanç elde eder.

Ayrıca hastalıklar menfi ibadet hükmünde kabul edildiğinden, bu vakitlerde mü’minler için ciddi bir sevap kazanma fırsatı doğmuş oluyor. Üstadımız bu hakikati şöyle ifade etmektedir:

"Evet, ibadet iki kısımdır: bir kısmı müsbet, diğeri menfi. Müsbet kısmı malûmdur. Menfi kısmı ise, hastalıklar ve musibetlerle, musibetzede zaafını ve aczini hissedip, Rabb-i Rahîmine ilticâkârâne teveccüh edip, O’nu düşünüp, O’na yalvarıp hâlis bir ubudiyet yapar. Bu ubudiyete riyâ giremez, hâlistir. Eğer sabretse, musibetin mükâfâtını düşünse, şükretse, o vakit herbir saati bir gün ibadet hükmüne geçer. Kısacık ömrü uzun bir ömür olur. Hattâ bir kısmı var ki, bir dakikası bir gün ibadet hükmüne geçer." (İkinci Lem'a)

Üstad Hazretlerinin bu gibi içtihadları hadislere dayanmaktadır. Bereketlenme, musibet ve belanın şiddetine göre değişebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...