"Bir şerr-i cüz'î gelmemek için bin hayrı terketmek, hikmet ve adâlete münâfidir. Çendan şeytan yüzünden ekser insanlar dalâlete giderler. Fakat ehemmiyet ve kıymet, ekseriyetle keyfiyete bakar, kemmiyete az bakar veya bakmaz." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah, külli hayırları netice veren cüzi şerlere müsaade ediyor. Yani Allah kainatı yaratırken külli hayırlar ile cüzi şerler arasında bir tercih yaparak, külli hayırları nazara alıp öyle yaratıyor. Küçük ve cüzi şerleri yaratmamak için külli hayrı terk etse külli bir şer olur, böyle bir mantık ve hikmet asıl maksada yani şerrin gelmemesine büyük bir darbe vurur. Yani küçük şer olmasın derken büyük şer gelmiş olur, bu da maksada zıt bir durum teşkil eder.

Hem yaratma noktasından, şer ve çirkin diye bir şey yoktur. Her şey ya bizzat güzeldir ya da neticeleri itibarı ile güzeldir. Bu noktadan bakıldığı zaman, hakikatte ve yaratma anlamında şer diye bir şey yoktur. Şerri binlerce hikmete ve maslahata binaen yaratmak şer ve çirkin değil, yaratılan o şerre bulaşmak ve onu irtikap etmek şer ve çirkinliktir.

Mesela, yağmur unsurunu düşünelim, yağmurun yüz vazifesinin doksan dokuzu insanlığa ve mahlukata faydalı ve güzel neticeler veriyor. Geriye kalan bir kaç zarar ise, yine kendi tedbirsizlik ve dikkatsizliğimizin bir neticesidir. Sel gibi afetlerin, derenin önüne yapılan evimize zarar vermesi, yağmurun suçu değildir kendi suçumuzun bir sonucudur. Kendi hatamız neticesinde selin yıktığı hanemize zarar gelmemesi için, keşke yağmur olmasa idi, ya da yağmasaydı desek, o zaman bir tek zarar gelmemek için külli bir hayır ve faydayı yok etmiş oluruz. Bu da o küçük zarara kıyaslanamayacak kadar büyük bir zarar olur.

Onun için hikmet ve hayır, küçük zararlara ve şerlere bakmaz, neticede hasıl olan külli hayra bakar, ona göre yaratır. Bu mana "Hayr-ı kesir için şerr-i kalil kabul edilir." şeklinde tarif ediliyor. Şayet cüzi bir zarar gelmemek için yağmur iptal olsa, yağmurun binlerce güzel ve hayır yönleri de beraberinde iptal olacağı için, külli bir şer olur. Yani cüzi şerden kaçayım derken külli şerre girilmiş olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Dagmera

Küçükken evin penceresinden bakıyordum. Hava karardı ve acip bir yağmur geldi. 

- Hava bozdu, dedim.

- Ne demek hava bozdu, dedi rahmetli babam. Sen çiftçinin o yağmuru ne kadar dört gözle beklediğini biliyor musun, dedi.   

Bencil insanoğlu, kendi küçük penceresinden, kendine bakan ciheti düşünüyor. Ama külli neticeleri düşünemiyor.  

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...