Birinci Söz'e göre, insanın çok aciz ve fakir yaratılışı ile besmele ilişkisini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sadece insanın değil, bütün varlığın "bismillah" dediği, Birinci Söz'de izah edilmiştir. Ancak bu varlıklar arasında insanın ayrı bir konumu vardır. Zira insanın yaratılış gayesi; bütün varlığın yegâne hâkimi ve maliki olan Allah'ı tanımaktır. Bunun için de insana daha fazla acz ve zaaf verilmiştir. İnsan bu acz ve zaaf sebebiyle Allah'ın kudretini ve rahmetini daha aşikâr ve açık bir şekilde göstermektedir. Bunun şuurunda olan insan elbette daha içten ve inanarak "bismillah" diyecektir.

Yani; "Ey yüce kudret sahibi olan Allah'ım, benim gücüm ve iktidarım hiçbir şeye yetmiyor, ama sonsuz denecek kadar da muhtacım. Bu ihtiyaçlarımı ancak ve ancak 'her şeyin dizgini elinde her şeyin hazinesi yanında' olan sen giderebilirsin." diyerek, O’na sığınacaktır.

İkinci Lem'ada geçen aşağıdaki cümleler insanın neden çok aciz ve zayıf yaratıldığını hârika bir şekilde ifade etmektedir:

"Cenâb-ı Hak, hadsiz kudret ve nihayetsiz rahmetini göstermek için, insanda hadsiz bir acz, nihayetsiz bir fakr derc eylemiştir. Hem hadsiz nukuş-u esmâsını göstermek için insanı öyle bir surette halk etmiş ki, hadsiz cihetlerle elemler aldığı gibi, hadsiz cihetlerle de lezzetler alabilir bir makine hükmünde yaratmış."(1)

(1) bk. Lem'alar, İkinci Lem'a, Hatime.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

ümitli
acz ve fakr sebebiyle bismillah diyerek O' nu tanıdığımızı, en ufak bir fiilimizin bile sahibinin Allah olduğunu ve "ene" nin malik olamayacağının farkındalığınımı ifade ediyoruz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...