Birinci Söz'de, bu dünyaya "bir çöl" deniyor. Dünya hangi nefis için bir çöldür?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Buradaki çöl, dünya hayatına kinayedir. İnsan için ruhlar âleminden başlayıp anne karnına, oradan dünyaya uğrayıp, kabirden geçip cennet ve cehennem ile son bulacak hayat yolculuğunda, en önemli merhale dünya hayatıdır. Zira cennet de cehennem de bu dünyada kazanılıyor. İnsan şu dünya çölünde Allah’ın ismi ile hareket etmez ise, perişan olur.

"Çöl"ün burada ifade edilmesi, çöldeki bir âdete binaendir. Evet, burada asıl maksat Arap çölünde reisin ismi ile gezmenin önemi anlatılıyor. Yoksa konunun siyak ve sibakında çöl ile nefis arasında bir ilgi kurulmuyor.

Birinci Söz'den bağımsız olarak dünya, iman dairesine girmeyen kâfirler için verimsiz ve çorak bir çöldür denilebilir. Ya da ibadet ve taâte dikkat etmeyen fâsıklar için dünya karmaşık ve meşakkatli bir çöl gibidir, denilebilir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

uncueflat
Col denmesi onemli. Evet, buradaki col, dunya hayatina kinayedir. Sebep ise colde hicbirseyin sabit kalmamasi, butun dayanak ve insaatlarin kisa surede tuz buz olmasidir. Col ademe mahkum bir sehrin hakikat-i haldeki fotografidir. Zaman ruzgari medeniyet gafletini duzlestiri, un ufak eder. Fena'nin en genis sayfasidir col: insanin tutunacagi, bir tutamak, kalacagi bir siginak yoktur. Colde sadece ve sadece yolcu olunmalidir. Nitekim bu adam colde seyahat eden bir adamdir. Dunyanin colune hosgeldiniz! Fena'nin hukmu altinda bir yerdir. Surekli kalacak yeriniz yoktur. Buyurun yola devam edin. Colu geciniz efendim. Darusselama variniz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...