Biz sadece Efendimize (asm) "Salat olsun." demiyor muyuz? "Muhammed ve Musa Aleyhimesselâtü Vesselâmların" ifadesinde neden cemi’ siğası kullanılmış?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Salat-ı selam, Peygamber Efendimize (asm) mahsus bir ibare olduğu için, umumiyetle ona yapılıyor. Diğer peygamberler için de salat okumakta herhangi bir mahsur yoktur.

Üst makamdaki birisi, diğerleri ile anıldığı vakit onun makamı düşürülmez; aksine diğerlerinin makamı da onun makamıyla yükselmiş olur.

Ayrıca her ne kadar "aleyhissalatu vesselam" ibaresi Peygamberimize (asm.) ait bir sıfat olsa da Musa aleyhisselam da bir peygamber olduğu için ona salat-ı selam söylemekte de bir mahzur olmaz. Resul-i Ekrem Efendimiz (asm.) Hz. Musa (a.s) ile alâkalı şöyle buyurur:

“Musa’ya çokça salavat getirin. Çünkü peygamberler arasında ümmetime karşı ondan daha fazla ihtiyatlı (korumacı, şefkatli) davrananı görmedim.” (bk. Suyutî, el-Camiu’s-sağîr, 1/90; Kenzu’l-Ummal, h. no: 32367)

Bu bakımdan, başta Resulullah Efendimiz (asm.) olmak üzere, bütün peygamberlere selam etmek, onlara rahmet duası dilemek gerekir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...