"Bu dünya hayatı, hususan bu zamanda, bu şerait altında kıymeti yoktur. Başa ne gelse gelsin, hoş görmeli. " İzah eder misiniz?

Soru Detayı

Allah razı olsun

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dünya hayatı gelip geçici olduğu için, hem musibet hem de nimet açısından baki ve sonsuz olan ahiret hayatına kıyasla bir hiçtir ve hiçbir değer ve kıymeti yoktur.

Dünya hayatının iki hali vardır ya refah ya sefalet ya bolluk ya darlık ya hastalık ya sağlık. Sağlığında şükreder hasta iken sabredersen, bu şükür ve sabrın ahirette sana sonsuz nimetler olarak geri dönecektir.

Sağlığında gaflete düşer azgınlaşırsan, hastalığında da isyan edip of çekersen, o zaman bu gaflet ve isyanın ahirette sana büyük sıkıntı ve azaplar olarak geri dönecektir. Bu sebeple insan dünya hayatında başa ne gelse gelsin, bu nimet de olabilir musibet de olabilir hoş görmelidir.

İsyanın da gafletin de dünyadaki tesiri anlık ve geçicidir, lakin sonuçları ahiret açısından çok çetin ve çok ağır olacaktır.

Özellikle bu asırda dünya meşgalesi dünya nimetleri dünya musibetleri hep beraber çoğalmış, insanı daha bir kendi ile meşgul eder hale gelmiştir. Teknoloji, iletişim, sanayileşme vesaire gibi şeyler hem insanı dünyaya daha bağımlı hale getirmiş hem de insanın başına olmadık yeni belalar (savaşlar, ideolojik çatışmalar, sınıflaşmalar, sınıf çatışmasından iki dünya savaşı yaşanmıştır) üretmiştir.

Dünyanın riskli ve tehlikeli olan bu iki durumundan, yani gaflet ve isyan hallerinden korunmanın tek yolu tahkiki bir imanla şükür ve sabra sarılmak ve Allah’a esaslı bir kul olmaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...