"Bu kâinatın Hâlık-ı Zülcelal'i Kayyum'dur. Yani bizâtihî kaimdir..." Allah'ın "Mukim", "Kaim" ve "Kayyum" olmasını izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kayyum başlangıç, nihayet ve yeniden oluş gibi hallerden münezzeh ve ezelden ebede kaim, dâim ve var olan Allah demektir. Bütün eşyanın ancak kendisi ile kaim olduğu Cenab-ı Hak anlamına da geliyor.

Kayyumiyet ise, her şeyin Allah’ın kudreti ile ayakta durması anlamına geliyor. Yani atomdan ta galaksilere kadar her şey varlığında ve hareketlerinde, Allah’ın kudreti ile varlar ve onun kuvveti ile hareket ediyorlar. Allah kudretini bir an bu kainattan ve varlıklardan elini çekse, her şey yerle bir olup helak olur. İşte kudretin kainat ile olan bu münasebetine, bu ilişkisine kayyumiyet deniyor.

"Eli ile tepsiyi havada tutan bir adam, bir müddet sonra elini tepsiden çekse, tepsi havada kalır!.." demek ne kadar deli saçması bir fikir ise, "Allah mahlukatı yaratıktan sonra kendi haline bıraktı." fikri de o denli deli saçması bir fikirdir.

Kaim, varlığı başka bir varlığa dayanmadan devam eden varlık anlamına geliyor. Allah’ın varlığı ezeli ve ebedi olarak kendindendir, var olmak ve varlığını devam ettirmek için ise, hiçbir varlığa muhtaç değildir.

Mukim, Cenab-ı Hakk'ın isimlerinden olup; her şeyi ayakta tutan, sürdüren ve kayyûmluk (kendi zatıyla var olmak) sırrı ile bir an bile hiçbir şeyden ilgisiz olmayan anlamındadır. Yani Mukim ismi kainattaki tasarruf-u İlahinin sürekliliğini ifade eden bir isim oluyor...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ilyas94557
Allah razı olsun.Teşekkürler. Tasarruf-u İlahiyenin sürekliliğine örnekler verebiliriz misiniz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Atomun içindeki düzenin her an sağlanması, bedenimizdeki kanın devarınından tut ta kainatın umumundaki hareket ve düzenin sağlanmasına kadar her şey, tasarruf-u İlahiyenin sürekliliğine bir delil bir vesikadır. Mesela, Allah bir an bedenimizden tasarruf elini çekse, bedenimizdeki milyarlarca hücre ve molekül bir anda dağılıp yok olur...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Adem68474

Kayyumiyette daha ziyade Kudret sıfatı mı gözüküyor izah edermisiniz?Sair sıfatlarla münasebeti nasıl?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Kayyumiyette öne çıkan iki sıfat irade ve kudret iken diğer sıfatlarda dolaylı bir şekilde tasarrufa dahildir. Mesela sem ve basar sıfatı olmadan tasarruf mümkün olmaz. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...