"Cenâb-ı Hak ihata-i kudret ve azametiyle insanın duasını işitir, hâcâtını görür. Ve semâvat ve arzın tedbiri, o insanı da düşünmeye mâni değildir." İzah eder misiniz?

Soru Detayı

- Cenâb-ı Hak Hakkın tâ kendisi olan, sonsuz şeref ve yücelik sahibi Allah ihaata-i kudret ve azametiyle insanın duasını işitir, hâcâtını görür. Ve semâvat ve arzın tedbiri, o insanı da düşünmeye mâni değildir. İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah, sonsuz kudret ve azameti ile her şeyi yapmaya muktedirdir, hiçbir iş Onun sonsuz kudretini aciz bırakamaz. Böyle sonsuz bir kudrete sahip olan bir Zat, elbette bütün yaratmış olduğu mahlukatın seslerini, taleplerini, dualarını, yakarışlarını işitir ve onlara cevap verebilir.

Bir işi bir işine engel olamaz, yani bir iş diğer işin görülebilmesine engel değildir. Aynı anda her mahlukunun sesini ve duasını işitebilir ve onların dua ve taleplerine karşı cevap verebilir. Sema dairesini yönetirken dünyadaki insanları unutmaz, onların ihtiyaçlarına cevap verememezlik yapmaz.

O, aynı anda hem arşı hem semayı hem galaksileri yönetirken, diğer yandan küçük bir karıncanın sesini işitip onun ihtiyaçlarını görebilir. Ona güçlük ve zorluk yoktur, O her şeyi bir anda işitir bir anda görür, bir iş diğer işi görmesine engel değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...