Cenab-ı Hak, insan denilen saraya, nur âleminden nasıl cevher dercetmiştir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İşte, her bir hayvan, öyle bir kasr-ı İlâhîdir. Hususan insan, o kasırların en güzeli ve o sarayların en acibidir. Ve bu insan denilen sarayın cevherleri, bir kısmı âlem-i ervahtan, bir kısmı âlem-i misalden ve Levh-i Mahfuzdan ve diğer bir kısmı da hava âleminden, nur âleminden, anâsır âleminden geldiği gibi; hâcâtı ebede uzanmış, emelleri semavat ve arzın aktârında intişar etmiş, rabıtaları, alakaları dünya ve âhiret edvârında dağılmış bir saray-ı acip ve bir kasr-ı gariptir." (Lem'alar, On Yedinci Lem'a On Dördüncü Nota.)

Allah’ın bir ismi Nur ve bütün esması nuranidir. İnsanın fıtratında ve mahiyetinde bulunan her bir istidat, latife ve duygu; Allah’ın isim ve sıfatlarının tecellileridir.

"Cevher" tabiri bir kinayedir, bu ince duygu ve latifelere işaret eden bir temsildir.

İnsan sarayının bütün cevherleri nurani olan ilahi isimlerin tecellileri olduğu gibi, temsildeki nur âlemi ifadesi ile de Güneş kastedilmektedir.

Mesela, insanın simasındaki göz; Allah’ın basar sıfatının, kulak, sem sıfatının, konuşması kelam sıfatının bir tecellisi ve cilvesidir. Siması, Musavvir isminin; hayata lazım olan rızkın gönderilmesi, bedenin ve bedende çalışan hücrelerin beslenmesi, Rezzak isminin nakışları ve tecellileridir.

Metinde geçen "nur âlemi" ifadesi "Güneş"e işaret etmektedir. Bitkiler güneş ışığından sağladıkları enerji ile fotosentez yaparlar. Böylece kendi bünyelerini inşa ettikleri gibi, insanların ve hayvanların da hayatına lazım olan gıdayı temin ederler. Bir sonraki safhada hayvanların da insanlara gıda olduğu düşünülürse, rızkın temelde güneş ışığına (yani nur âlemine) bağlı olduğu anlaşılır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Adem68474

insan denilen saraya hava aleminden hangi cevher verilmiştir 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Hava aleminden sürekli oksijen geliyor bir an gelmese insan ölür hava ile insan arasında çok sıkı bir bağ var ama aza ve duygu anlamında bir bağ akla gelmiyor. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...