"Cevap vermek ayrıdır, kabul etmek ayrıdır. Her dua için cevap vermek var..." Duaya cevap vermek nasıl oluyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Duaya cevap vermek" genel bir kavramdır ki, Allah her duaya mutlaka cevap verir; âyette de ifade edilen husus bu noktadır. "Kabul etmek" ise; insanın duada istediği şeyin aynısını vermek anlamındadır. Bu noktada Allah’ın, her dua edenin duada istediği şeyi aynı ile vermesi hikmetine uygun düşmez. Bu sebeple Allah dua eden kişinin duada istediği şeyi hikmetine uygun ise aynı ile verir ki; bu da bir cevap vermedir ya da hikmetine uygun değildir, başka bir şekilde duasına cevap verir. Yani Allah duaları kesinlikle cevapsız ve karşılıksız bırakmaz.

Mesela, birisi bir erkek evlat ister, Allah da ona hikmeti gereği Hz. Meryem gibi bir kız evladı verir. Bu durumda dua cevap bulmuş oluyor, yani Allah duaya cevap ve karşılık vermiş oluyor; ama aynı zamanda kabul olmamış da oluyor. Zira kabul olmak duada istenilen şeyin aynı ile verilmesidir. Üstad Hazretleri bu manayı, "daha güzel bir surette kabul etmiş" şeklinde ifade ediyor.

Bazen de duaya ahirette af ve makam olarak cevap verilir. Yani kişi dünya adına dua eder, Allah da bu duayı ahiret adına kabul edip cevap verir. Mesela, kişi bu dünyada ev ister, Allah hikmetine uygun düşmediği için o kişiye cennette ebedi bir köşk inşa eder.

Allah, her halükârda dualara cevap vermektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...