"Çilehanelerde riyazetle hayatlarını geçirenler bu zamanda olsaydılar, Risale-i Nur şakirtleri olacaktılar..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Şimdi zuhur namazını kıldım. Tesbihat içinde siz hatırıma geldiniz ki, her biri hem kendini, hem hanesindeki akrabasını düşünmekle mahzun olur. Birden kalbe geldi ki:"

"Madem eski zamanlarda âhiretini dünyasına tercih edenler, hayat-ı içtimaiyenin günahlarından kurtulmak ve âhiretine hâlisâne çalışmak niyetiyle mağaralarda, çilehanelerde riyazetle hayatlarını geçirenler bu zamanda olsaydılar, Risale-i Nur şakirtleri olacaktılar. Elbette şimdi, bu şerait altında, bunlar onlardan on derece daha ziyade muhtaçtır ve on derece fazla fazilet kazanıyorlar ve on derece daha rahattırlar."(1)

Bu mektup, o dönemde hapis yatan Nur talebelerine bir müjde ve tesellidir. Eski zamanda ahiretine hâlisâne çalışmak niyetiyle mağaralarda, çilehanelerde riyazetle hayatlarını geçirenler, bu zamanda olsaydılar, sizin gibi onlar da iman hakikatlerine sarılıp hapis yatmayı can ı gönülden talep edeceklerdi.

Sizin bu şartlar altında Risale-i Nur davası için her şeyi göze alıp hapis yatmanız, o mübarek zatların mağaralarda çileli bir hayat geçirmesinden on kat daha değerli ve daha sevaplıdır. Risale-i Nur davasında hizmet etmek o kadar kudsîdir ki, sınırda nöbet tutan askerin kazandığı sevap gibi, büyük sevaplar kazandırıyor.

Kısaca Nur şakirtleri eski zaman abid ve evliyalarının bu asırdaki temsilcileri hükmündedir.

(1) bk. Şualar, On Üçüncü Şua.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...