"Deccal dahi çıktığı zaman çokları, hatta kendisi de bidayeten deccal olduğunu bilmez." deniliyor. Acaba "bidayeten" denmesi, sonradan kendini bildiği anlamına mı geliyor ve bu tüm deccaller için mi böyle? Eğer biliyorsa buna nasıl devam edebilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hususen İslam deccalı, sonradan vazifeli olduğu anlıyor demek mümkündür. Zira deccal ve mehdi kavramlarını bilen birisidir. Ama insanlık deccalı bu kavramları bilmeyeceği için kendisinin de farkına varması mümkün değildir.

"İslam deccalı, madem sonradan kendi konumunu fark ediyor, öyle ise neden vazgeçmiyor yaptıklarından?" şeklinde bir soru için şunu deriz:

Şeytan, şeytanlığını bildiği halde, yine de vazifesine devam ediyor. Kafir kafirliğini bildiği halde yine de vazgeçmiyor. Diğer taraftan fasık, içinde bulunduğu durumun farkında olmasına rağmen, zalim kişi, yaptığının zulüm olduğunu anlamasına rağmen, yine de vazifesine devam etmeleri gösteriyor ki, deccal da deccallığının farkına varsa da yine de vazifesine devam etmesi mümkündür. Zira onun da yaptığı işler; küfür, zulüm ve sefahettir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...