"Demek pederine isyan eden ve onu rencide eden, insan bozması bir canavardır." cümlesini nasıl anlamalıyız, çocuk hiç mi babasına bir şey diyemez?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evladın babasına karşı nasihat ve ikaz etmesi elbette olabilir, lakin bu usulü ve adabınca olmalıdır. Yani evlat babasının o haramlardan kurtulması için elinden gelen gayreti ve yolları denemesi gerekir. Lakin yine de baba ve evlat hukukunu muhafaza etmek şarttır.

Evlat babasına karşı ne el kaldırabilir, ne de kötü söz söyleyebilir, bu hiçbir şartta caiz olmaz. Lakin evlat uygun ve münasip yollar ile babasının ıslah ve terbiyesi için mücadele edebilir. Ona yaptığının ve gittiği yolun yanlışlığı kavli leyyin ile yani yumuşak bir üslup ve metot ile ifade olunabilir; bunda bir sakınca olmadığı gibi, dini bir vecibedir, aynı zamanda.

Gerçekten böyle aile ortamlarında düzgün ve meşru hareket edebilmek; çocuk açısından çok zor. Lakin bu dünya imtihan ve tecrübe dünyası, Allah herkesi değişik şeyler ile imtihan ediyor. Bu gibi durumlarda bize düşen sabretmek ve İslam ipine sımsıkı sarılmak ve halisane dua ve niyazda bulunmak olmalıdır.

Bir yanlış, başka bir yanlış ile düzelmez; yanlış, ancak doğru ve sabır ile düzelir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...