"Dersinden vazgeçmeyen ve yakıcı çorbadan ağızları yandığı halde talebeliğini bırakmayan..." Buradaki "yakıcı çorba" ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Aziz, sıddık kardeşlerim;

"Bu eski ve yeni iki medrese-i Yusufiyedeki şiddetli imtihanda sarsılmayan ve dersinden vazgeçmeyen ve yakıcı çorbadan ağızları yandığı halde talebeliğini bırakmayan ve bu kadar tehacüme karşı kuvve-i mâneviyesi kırılmayan zâtları ehl-i hakikat ve nesl-i âti alkışlayacakları gibi, melâike ve ruhâniler dahi alkışlıyorlar diye kanaatim var."(1)

Burada Eskişehir ve Denizli hapishanesi kastediliyor. Daha sonrasında ise Afyon hapishanesi vardır. Buralarda Nur talebeleri, akıl almaz işkencelere ve sıkıntılara maruz kalmıştır. Mesela, günlerce aç bırakılmışlar. Günlerce tuvalete gönderilmemişler. Koğuşun içine bir boru sokup, ihtiyacınızı buradan gidereceksiniz demişler. Nitekim Hafız Ali Ağabey ile Asım Ağabey bu sırada şehid olarak vefat etmiştir. Yazılsa uzun zaman alacak işkencelere maruz kalmalarını Üstad halk ifadesi ile "yakıcı çorba" diye ifade etmiştir. Yani Risale-i Nur hizmetinde akıl almaz işkencelere, çeşitli eza ve cefalara maruz kaldıkları, acı ve eziyet çektikleri halde davalarından vazgeçmediler.

"Yakıcı çorba ve ağzın yanması" tabirleri, bu kudsî yolda ve bu büyük davada yürümenin çok meşakkatli ve tehlikeli olduğunu ifade etmektedir. Medrese havası kendi evimiz gibi konforlu ve rahat olmaz; yemekler annemizin yemeğine benzemez. Disiplin evdeki disiplinden daha ağır daha meşakkatlidir.

Bir insan medresenin bütün meşakkatini çektiği halde, ilim öğrenme aşkı ile her türlü sıkıntıya sabredip talebeliğini devam ettirmesi; “yakıcı çorbadan ağızları yandığı halde” sözü ile ifade ediliyor.

Nur talebelerinin Üstadımızın yanında meşakkat ve tehlikelere rağmen hizmetlerine ihlas, sebat ve sadakatle devam etmeleri, alkışlanıp takdir edilecek büyük bir fazilet ve ulvî bir meziyettir. Gelecek nesiller saff-ı evvel Nur talebelerini alkışlayacağı gibi, melekler ve ruhanîler dâhi alkışlıyorlar.

1) bk. Şualar, On Üçüncü Şua.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...