"Sabri kardeş; beni saran ve bağlayan ağır kayıtlara ehemmiyet vermiyorsun. Halbuki buradaki evhamlı ehl-i dünya benimle pek fazla meşgul ve alakadardırlar." Buradaki mevzu nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sabri Kardeş,

"Beni saran ve bağlayan ağır kayıtlara ehemmiyet vermiyorsun. Halbuki buradaki evhamlı ehl-i dünya benimle pek fazla meşgul ve alakadardırlar. Hatta... hatta... hatta... Her neyse..."(1)

“Beni saran ve bağlayan ağır kayıtlar” cümlesi ile ifade edilen şey, Üstad'ın müthiş bir tarassut ve baskı altında tutulmasıdır. Yani her hali rapor edilip gözlem altına alınırken, Sabri Ağabey Üstadımızın bu durumunu dikkate almadan, biraz rahat ve tedbirsiz davrandığına işaret ediliyor.

Paragrafın devamındaki “Hem benim hakkımda, bin derece haddimden ziyade hüsn-ü zanla kıymet ve makam vermek” cümlesinden Sabri Ağabey'in Üstad'ın manevi makamından dolayı zarar görmeyeceği zannı da olabileceği anlaşılabilir.

Oysa evliya ve salih insanlar da âdetullaha tabidir, tedbir onlar için de geçerlidir. Sabri Ağabey'in bu algısının tadili için Üstadımız bu ifadeleri kullanıyor ihtimali vardır.

1) bk. Kastamonu Lahikası, 9. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...