"Ekseriyet itibarıyla, dünyadan merhametkârâne bir tarzla tenfir edip usandırıyor." İzah eder misiniz? Bir de "ekseriyet" kelimesinin kullanım sebebi ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu dünya ahiretin tarlasıdır ve bir imtihan meydanıdır. İnsanlar bu tarlada çalışırlar, yorulurlar ve bu imtihan meydanında çeşitli şekillerde imtihan olurlar. Büyük ekseriyet, hastalıklarla, musibetlerle, firaklarla, ihtiyarlık sıkıntılarıyla bu dünya hayatından bir usanç duymaya başlarlar.

Bu elemli boğucu ve fani olan dâr-ı imtihanda bütün ihtiyaçlarını en güzel ve rahat şekilde temin eden ve bu dünyada sıkıntısız bir hayat geçirenler çok azdır. İnsanın yaratılışından beri hal, bu minval üzere devam etmektedir. Bu, değişmez ezelî bir kanundur, kıyamete kadar da böyle gidecektir. Bu dünya bir imtihan salonu olduğundan, herkes değişik şekillerde imtihana tabi tutulmaktadır. Peygamber Efendimiz (asm.) "Dünya dar-ül meşakkattır." buyurarak, dünyada gerçek saadetin, huzur ve rahatın olmadığını ifade etmişlerdir.

Dünya ancak ıstırap, meşakkat, keder, hüzün ve musibet mahallidir. Üstad Hazretlerinin buyurduğu gibi; "Şu dünya çok gaddardır, mekkârdır. Bir lezzet verse, bin elem takar çektirir. Bir üzüm yedirse, yüz tokat vurur."(1) Dünya hüzün ve keder evidir. Çeşitli hastalıklar, bela ve musibetler insanı tâzib etmektedir.

"Ekseriyet" kelimesi, hem büyük çoğunluğun sıkıntılı bir hayat geçirdiğine hem de çoğu insanın gençlik döneminde değil ihtiyarlığın sıkıntılarını tadarak vefat ettiğine işaret etmektedir.

1) bk. Lem’alar, On Yedinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

endizdar
Soruda yer alan, "Ekseriyet" den bir manaya, aynı risalenin devamında yer alan cümleler müvacehesinde değerlendirilebilir belki: "Kendi insaniyeti dalâlette boğulmayan insan o haletten istifade eder, rahat-ı kalble gider." "Veyl o kimseye ki, şu beş vecihten bir hissesi olmaya. "
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...