"Elbette ve herhalde, o kitabın aslı yazılmış ve haşir ve neşir ile hâşiyeleri de yazılacak ve umumun defter-i a'mâlleri onda kaydedilecek." cümlesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem madem bahar faslında, zeminin dar sayfasında hatasız yüz bin kitabı birbiri içinde yazan bir kalem-i kudret gözümüz önünde yorulmadan işliyor. Ve o kalem sahibi yüz bin defa ahd ve vaad etmiş ki, 'Bu dar yerde ve karışık ve birbiri içinde yazılan bahar kitabından daha kolay olarak, geniş bir yerde güzel ve lâyemut bir kitabı yazacağım ve size okutturacağım.' diye bütün fermanlarda o kitaptan bahsediyor. Elbette ve herhalde, o kitabın aslı yazılmış ve haşir ve neşir ile hâşiyeleri de yazılacak ve umumun defter-i a'mâlleri onda kaydedilecek."(1)

Allah kainat kitabında sayısız kitapları yazıp gözümüz önünde sergiliyor. Mesela; yüz gramlık bir et parçası olan göz bir kitap ki, bir doktor bu kitabı anlamak ve uzmanı olmak için en az on altı yıl fakültesini okuyor. Sema bir kitap ki ucu bucağı yok ve sayısız cümleler hükmünde olan yıldız ve galaksileri içinde barındırıyor ve kozmoğrofya ilmi bunu inceliyor vesaire. Bunlar Allah’ın göz önünde yaptığı somut ve inkar edilemez yazıları ve kitaplarıdır.

Allah bu kitapların daha geniş ve daimisi olan ahiret kitabını yazacağını, göndermiş olduğu peygamberler ve kitaplar ile vaad ediyor. Bunun mümkün ve Allah için de kolay olmasını, yaptığı icraatlar ile akla ispat ediyor. Yani benim şu kainatta yaptıklarım ahirette yapacaklarımın teminatı ve delilleri hükmünde diyerek, insanın aklına garanti ve delil sunuyor.

O kitaptan kastedilen mana ahiret alemidir. "Aslı yazılmış" demekle de halihazırda ahiretin yaratılmış olduğunu ve insanların ölüp yeniden diriltilmesi ile de bu kitabın yani ahiretin tamama erdirileceğini ifade ediyor. Bütün insanların amellerinin kayıt ve zaptı da bu ahiret aleminin tamamlanmasında önemli bir veri ve ip ucu hükmündedir.

(1) bk. Şualar, Dokuzuncu Şua İkinci Nokta.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...