"Ey insanlar, ibadet ediniz... Münafıklara nazaran, ihlâsa emirdir." İbadet ediniz derken, niçin münafıklara, ihlasla denilmiş?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Münafık, görünüşte Müslüman olup kalbinde ve iç aleminde kafir olan kimseye denir. Bu sebeple münafığın ibadetlerinde zahiri bir noksanlık ve eksiklik bulunmuyor. Öyle ise münafığa zahiri anlamda ibadeti emretmek manasız ve gereksizdir.

Münafığın eksikliği kalbinde ve iç alemindeki inançsızlıktır. Ya da içi ile dışının birbirini tutmamasıdır ki, ihlas iç ile dışın uyum içinde olmasıdır. Öyle ise münafığa gerekli olan şey ihlas ve samimiyettir. O zaman zahirde yapmış olduğu ibadetler bir değer ve anlam kazanır.

Zaten ihlas ibadetin mukaddemesi ve ruhu gibidir. Giriş ve ruh olmadan ibadetin kalıp ve şekli bir işe yaramaz makbul de sayılmaz. Münafık, zahirde yapmış olduğu ibadetini ihya edip canlandırmak istiyor ise, ihlasa yönelmesi şarttır. O zaman ibadet tamam olmuş olur.

Bu sebeple "Ey insanlar, ibadet ediniz." denildiği zaman herkes kendinde eksik olan şeyi anlamalıdır. Mesela namazını tadil-i erkana riayet etmeden kılanlar için bu ayet tadil-i erkan ile ibadet ediniz şeklinde anlaşılır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...