"Fakat hamisiz ve yemsiz olarak avcıların hücumuna hedef olmuş." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Deniliyor: Devekuşuna demişler, 'Kanatların var, uç.' O da kanatlarını kısıp 'Ben deveyim.' demiş, uçmamış. Fakat avcının tuzağına düşmüş. Avcı beni görmesin diye başını kuma sokmuş. Hâlbuki koca gövdesini dışarıda bırakmış, avcıya hedef etmiş."

"Sonra ona demişler, 'Madem deveyim diyorsun, yük götür.' O zaman kanatlarını açıvermiş, 'Ben kuşum.' demiş, yükün zahmetinden kurtulmuş. Fakat hamisiz ve yemsiz olarak avcıların hücumuna hedef olmuş."

"Aynen onun gibi, kâfir, Kur’ân’ın semavi ilanatına karşı küfr-ü mutlakı bırakıp meşkûk bir küfre inmiş." (Lem'alar, On Üçüncü Lem'a, Sekizinci İşaret)

Avcı burada insan hayatını tehdit eden bütün sebeplerdir. Kâfir, Allah’a iman ederek tevekkül etmediği için bütün sebepleri hayatını tehdit eden bir düşman olarak görür ve o sebeplere karşı hamisizdir. Mesela, kuyruklu yıldız dünyamıza çarpıp hayatımızı tehdit eder düşüncesi ile yerde titrer ve korkar.

Aynı kâfir Allah’a iman ile tevekkül etmediği için her bir sebebe karşı dilencilik eder, rızkının sebepler tarafından verildiğine inandığı için sebepler karşısında çaresiz ve yemsiz kalır. Hamisiz, burada imanın verdiği tevekkül ve güven hissinin olmaması anlamında kullanılıyor.

İman eden bir mümin sebeplerden korkmaz, sebeplere karşı dilenci vaziyetine girmez, tam bir sükûn ve huzur içinde Allah’a sığınır ve tevekkül eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...