"Fâtır-ı Hakîm'e tevcih et ki havfın onun merhamet kucağına leziz bir tezellül olsun." Allah'tan korkan; ne patrondan, ne tehditten, ne zulümden, ne ideolojik baskıdan korkmaz. Peki Allah'a inanmayanların korkusuzlukları nasıl anlaşılabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İ’lem eyyühe’l-aziz! İnsanın havf ve muhabbeti halka teveccüh ettiği takdirde, havf bir bela, bir elem olur. Muhabbet bir musibet gibi olur. Zira o korktuğun adam, ya sana merhamet etmez veya senin istirhamlarını işitmez. Muhabbet ettiğin şahıs da ya seni tanımaz veya muhabbetine tenezzül etmez. Binaenaleyh havfın ile muhabbetini dünya ve dünya insanlarından çevir. Fâtır-ı Hakîm'e tevcih et ki havfın onun merhamet kucağına –çocuğun anne kucağına kaçtığı gibi– leziz bir tezellül olsun. Muhabbetin de saadet-i ebediyeye vesile olsun."(1)

İki adam düşünelim; bu adamlardan birisi vadinin içinde dehşetli ve zehirli yılanların olduğunu biliyor diğeri ise vadinin içinde bulunan yılanlardan haberi yok. Bilen adam vadiye gitmekten imtina eder hatta bir adım bile attıramazsın. Bilmeyen adam ise vadiye gitmekten korkmaz, çekinmez.

Birinci adamın korkusu ilimden ve bilmekten geliyor. İkinci adamın korkusuzluğu ise cehaletten ve bilgisizlikten kaynaklanıyor. Şayet ikinci adam bilmiş olsa oda o vadiye gitmekten imtina edecektir.

Kafirler cehennem gibi dehşetli bir yerin olduğunu bilmediği için, dünya hayatına dört elle sarılıyor ve dünyayı tek gaye yapıyorlar. Bu hususta önene bir engel çıkarsa zulmetmekten, öldürmekten çekinmiyorlar. Ama mümin cehennemi bildiği için, adımları ölçülü ve dengeli oluyor.

Ayrıca hakiki iman sahibi korkak olmaz ve ölmekten çekinmez; şayet korkuyor ve çekiniyorsa bu iman zafiyetindendir. Haksızlık yapmaktan ve zulmetmekten çekinmek korkaklık değil, Allah korkusudur. Sahabenin cihat meydanlarında ölüme yürümeleri, ölüme hiçe saymaları bunun en bariz örneğidir.

İnkarcı ve cani bir insan, darağacına giderken cehennemi görse idi, acaba aynı metaneti aynı cesareti gösterebilir miydi. Onun cesareti cehaletten ve cehennemi bilmemekten geliyordu.

(1) bk. Mesnevi-i Nuriye, Onuncu Risale.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak
Kâfirlerin yaptığı sozde kahramanlığı ne ile adlandırabiliriz.sonucta cennete inanıyorlar.bunu cennet değilde vehmi bir ebediyet düşüncesi ile yapmış olabilirler mi
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Böyle de bakılabilir. Lakin kahramanlığı cennet için de yapabilir ama cennete gidemez orası ayrı mesele. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...