"Güneşi kömürsüz, yağsız yandıran, söndürmeyen..." Hidrojenin helyuma dönüşmesiyle yandığını düşünenlere ne denilebilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kâinatta her şey Allah tarafından sebep ve netice zinciri üzerine bina edilmiştir. Bu yüzden, her neticenin mutlaka bir sebebi bulunuyor. Lakin sebepler sadece bir perdedir, neticeyi yaratması, yönetmesi, çekip çevirmesi mümkün değildir. Yani Allah sebepleri gayet adi ve basit, sebepten hâsıl olan neticeyi ise gayet sanatlı ve mükemmel olarak yaratmıştır, ta ki insanlar neticeyi sebeplerden bilmesinler.

Mesela, insanın zahiri sebebi anne ve babasıdır, ama bu anne ve baba asla ve kat’a insanın yaratıcısı değildir. Zira bir müddet önce onlar da yoktular ve yaratıldılar. Bu noktadan bakıldığında her şey sebepsiz yaratılmaktadır. Yani sebep ister kömür olsun, ister helyum olsun, isterse hidrojen olsun fark etmez. Her ateşin ve ısının mucidi Allah’tır.

Üstadımızın kömür ve odunu nazara vermesi, o zamanki insanların ısınmak için bu iki maddeyi kullanmalarından dolayıdır. Yani kâinatta hiçbir sebep hakiki tesir sahibi değildir. Helyum ve hidrojen de bu açıdan kömür ve odun gibidir. Güneşin o muazzam ısısı ve ışığı hazine-i gaybdan geliyor. Helyum ve hidrojen ise bu işin üzerindeki ince ve zayıf bir perdesidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...