Hadiste geçen "kat-ı mükâleme" etmemek ne demektir? Durduk yere darılan kişilere, selam vermek günahtan kurtarır mı? Herkesi razı etmek mecburiyetinde miyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Katı-mükâleme; konuşmayı kesmek demektir. Dolayısı ile konuşmayı kesen biz olmayacağız. Münasebetlerimize ciddiyet kazandırabiliriz. Mesafeli davranabiliriz, ama alakayı kesen ve darbelemek olan "konuşmama" tavrını koymak doğru değildir. Şayet öfkeden dolayı konuşmamak gibi bir durum olursa, üç gün içinde bu öfke geçecektir.

Herkes ile sıkı bir samimiyet içinde olmak mecburiyetinde değiliz. Kendisinden zarar geleceğini tahmin ettiğimiz insanlara daha mesafeli davranabiliriz, onunla küsmek mecburiyetinde değiliz.

Durduk yere konuşmayan insan kendi şahsiyetini ortaya koyuyor demektir. Biz selam vererek mesuliyetten kurtuluruz. Ama adam konuşmak isterse, biz de konuşacağız. Kısacası ipleri koparan biz olmayalım, herkesle her zaman irtibata açık olalım.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Selam olsun size, hizmetinize ahirette $ahit olacagim in$
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
elifzehra
Biz selam versek, o selamımzı almasa ve almamaya da devam etse ne yapmalıyız?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)
Duruma göre, şahsın tavrına göre değişir. O almamaya siz de vermeye devam edersiniz. Ama sert tepki alırsanız, siz de bırakırsınız ama içinizde istiğfar edersiniz, ona da dua edersiniz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...