“'Hak daima üstün gelir; hakka galebe edilmez.' düsturuyla, onların o muvakkat galebeleri, menfaat cihetinden onlar için ehemmiyetsiz olmakla beraber,.." Devamıyla izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Menfaat cihetinden onlar için ehemmiyetsiz olmakla beraber,..” ifadesi, onlar hakkında demektir, onlara göre demek değildir. Yani çok az bir menfaat için ebedi hayatlarını kaybediyorlar ve bu onlar hakkında bu büyük bir ziyan demektir. Acınası bir durumdalar.

Cennet gibi sonsuz bir menfaatin yanında, elli altmış yıl gibi dünyevi bir menfaat çok küçük ve önemsiz kalır. Hatta elmas ile cam parçası gibi kıyasa bile gelmez.

Diğer bir husus, ehl-i küfür aynı zamanda materyalisttir, bütün menfaatini bu dünya hayatı olarak görüyor. Dolayısı ile bütün mesai ve gücünü de bu dünya hayatına teksif ediyor. Ehl-i hak ile kavga etmesinin birinci nedeni bu bakış ve bu duygudur.

Ehl-i hak dünya için çabalasa onlar gibi davranır ve onlar gibi müfsit ve tahripkar olurdu; o zaman emellerine kavuşmuş olurlardır. Hedefi dünya olan birisinin, dünyayı kaybetmek bahasına hakça ve dünya aleyhine davranması bir paradokstur...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...