"Ehl-i hidayetin ölmesiyle semâvât ve arz, onların cenazeleri üstünde ağlıyorlar, firaklarını istemiyorlar. Çünkü ehl-i iman ile bütün kâinat alâkadardır, ondan memnundur." Bu her zaman oluyor mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şüphesiz dünya bir imtihan meydanıdır ve adetullah gereği olarak, gaybi âlemlerin içindeki sırlar perdelidir. Şayet öyle olmamış olsa idi, bütün insanlar iman etmeye mecbur kalırdı ve imtihanın sırrı bozulurdu. Bu yüzden Allah, gaybî âlemlerin üzerine sebepleri tenteneli bir perde gibi sermiş ve insanları bununla imtihan etmektedir.

Allah akla kapı açar, ama bedihi deliller ile iradeyi de icbar ile zorlamaz. Aklı ve iradeyi teslime mecbur edecek derecede delilin açık ve zorlayıcı olması, imtihana münafidir.

İnsanlar kâinata ve Kur’ân’a, iman ve hidayet nazarı ile baktığı zaman, elmas ve zümrütler değerinde deliller ile karşılaşırlar; her bir zerresinde ve her bir harfinde bin mucize tezahür ettiğini görürler.

Aynı kâinata ve Kur’ân’a, dalâlet ve küfür nazar ile bakıldığı zaman, kuru ve çorak bir arazi gibi durur; hiçbir yerinde ve köşesinde hakkaniyetine dair deliller görünmez.

Semanın, ehli küfre hiddet, ehli imana da sevgi beslemesine bu mülahaza ile bakılmalıdır. Yoksa kâinat her ehl-i imana hürmet edip her ehli küfre de hiddet etse, imtihan sırrı bozulur ve insanların değeri anlaşılmaz.

Allah dostlarının vefatından dolayı, yerler, gökler, sema, dağlar ve bağlar, denizdeki balıklar, zaman ve mekân, hâsılı bütün mahlûkat ağlar ve yas tutarlar.

Ehl-i küfrün ölümünü ifade eden bir ayette mealen şöyle buyrulur:

"Ne gök ne yer onların üstüne ağlamadı." Duhan Suresi, 44/29

Bu ayetin mefhum-u muhalifinden şöyle bir mana anlaşılır ki, “Ehl-i imanın Dünya’dan gitmesiyle, semavat ve zemin, onların üstünde ağlıyor.”

"Semâvât ve zemin, ağlar gibi ehl-i îmânın zevâline mahzun oluyorlar." (Sözler)

Peygamber Efendimiz (asm.), “Arş’ın Sa’d İbn Muaz’ın (ra) vefatıyla sarsıldığını” ifade buyurmuşlardır. İmam-ı Şarani’nin “Tabakat” adlı eserinde Bağdat’ta vefat eden Ahmet İbn-i Hanbel Hazretlerinin evinin etrafına binlerce yabani hayvanın toplandığı anlatılmaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Oluyordur herkes göremiyordur bence!Misallerini okuyoruz.sembollerle olabilir.herkes anlayamaz bir ihtimalde bu .
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
oğuzhangözüpek
Bence her zaman oluyordur.1-Zira Ehli İman ve Hidayet Kainat ve Semavatın fiili yaptığı duayı Kavli olarak onlar adına yapıyor.Hatta Şeyh Abdülkadir Geylani,Sevgili Üstad gibi zatlar vird ve Tesbihatlarında onların adetini ve kendilerini şahit gösteriyor.Aziz Mahmut Hüdayi gibi zatlar bazen Canlı Alemin(Çiçeklerin) Zikirlerini işitiyor,görüyor.İşte Ehli Hidayetin ve İmanın Ahirete İrtihali bu vazifeden terhis/ayrılma anlamı taşıdığı için Semavat ve Arz bu firaktan dolayı ağlıyor,hüzün duyuyor.İnsanlığın medarı İftiharı Aktaplar,Şahlar, bu durumu aklen ve kalben müşahade edip bize haber veriyorlar.2-Belki sadece Semavat ve Arz değil Onları binit olarak kullanan Ervahı Halise dahi '' Tüm Müslümanlar Kardeştir'' Hükmün ce bir kardeşlerinin aralarından Fikren,Kalben,Cismen ayrılmasından teessür duyuyor , ağlıyorlar. İman Farklı boyutta ,farklı alemlerdeki ve mekanlardaki tüm Ehli İmanın En Kuvvetli Rabıtası ve Noktayı istinadıdır ki ondan bir tuğla hükmündeki bir İnsanın ayrılmasını elbette Diğerleri hissedecek ve Teessür olacaklardır. Üstadımdan ve Risale-i Nurdan aldığım derse binaen hissettiklerimi yazmaya çalıştım.İnşallah İsabet olmuştur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mustafa kayapalı
İbn-i Kesir tefsirinde İbn-i Abbas(ra) dan şöyle bir rivayet var:"Bir adam İbn-i Abbas'a (ra) geldi ve şöyle dedi:"Ya Abbas Allah'ın bu ayeti hakkında ne diyorsun. Sema ve arz bir kişi için ağlarlar mı?" O da şöyle dedi:"Allah'ın yarattıklarının her biri için semada iki kapı vardır.Bir kapıdan rızkı iner. Diğerinden amelleri yükselir.Kul öldüğü zaman bu iki kapı da kapanır.Bundan dolayı sema ağlar.Arz da O kulun üzerinde namaz kıldığı ve zikrettiği yer ölünce kaybolduğu için ağlar. Firavun kavminin yeryüzünde bıraktıkları hayırlı bir amelleri olmadığından Allah'a yükselecek bir hayırları da bulunmadığından hem Arz hem de sema onların ölmelerine ağlamadı."
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
isahalim

YAŞADIĞIM İLGİNÇ HADİSEYİ VALLAHA BİLLAHA DOSDOĞRU ANLATMAK İSTERİM ! 

Arkadaşımın dindar hanımı 28 yaşında kanserden vefat etti. Acılı son saatlerinde bile Allah Resulü'nden, İslam'dan bahsediyordu. Ertesi gün cuma namazı sonrası cenaze namazı kılındı. İlginç olan şu ki hava açıktı, 1 damla yağmur yoktu ve cenaze namazı esnasında şiddetli yağmur başladı. Ardından mezarlığa gittik, fakat yine yağmurdan eser yoktu. Kabre konuldu toprak atıldı ve öyle güçlü yağmur yağdı ki başında duramadık doğru dürüst. 

O eşi vefat eden arkadaşımın bu ilginçlik dikkatini çekmiş, bana da dikkat çekici gelmişti bu durum. Ve o gün İKİMİZ DE hem bu ayetten, hem de Risale-i Nur'da bu konunun işlendiğinden HABERSİZDİK. 

Acaba CENAZEDEKİ HERKES bunu farketmiş midir? Açıkçası zannetmem. İmtihan sırrı gereği yine APAÇIK denemeyebilir tabii. Ama benim için kuvvetli bir delil, bizzat yaşadığım için.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...