"Hakaik-i Nisbiye" ne demektir, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Başkalarına nispet yoluyla ortaya çıkan hakikatler.”

NİSBÎ HAKİKATLER

Nisbî, hakikatte varlığı olmayıp bir başkasına nispet edilen mânasına geliyor. Büyük-küçük, sağ-sol, ön-arka, üst-alt birer nisbî emirdir. Bunların hiçbiri mahlûk değildir.

Taş, kumdan büyüktür ve her ikisi de mahlûktur, ama "büyük" diye bir mahlûk yoktur. Nitekim, o büyük dediğimiz taş, dağa nispet edildiğinde küçük olur.

Sağ kol dediğimizde kendimize nispeten konuşuruz. Aynı kol, karşımızdaki insan için sol tarafa düşmüştür.

Apartmanın ikinci katı birincinin üstünde, ama üçüncünün altındadır.

Aynı hakikatin farklı mertebede tecellileri var. Bunlar da birbirine nispeten daha kâmil veya daha nakıs olurlar. Nur Külliyatı’nda, "hakaik-i nisbiye ile tanelerin sümbül" olduğu ifade edilir.

Güzellik bir hakikattir, çirkinliğin müdahalesi ile güzellikte mertebeler meydana gelir. Hayır da bir hakikattir, bundaki mertebeler de şerrin müdahalesi ile ortaya çıkar.

Bu bir İlâhî takdirdir, bu takdirin hikmeti ise cennette nice âlemlerin yaratılması ve her birinde farklı tecellilerin sergilenmesi.

Yeşilin tonlarını düşünelim. Bunları hayalen ortadan kaldırdığınızda monoton bir tek renkle karşılaşır ve her tonun ayrı güzelliğinden mahrum kalırız.

Her amel ayrı bir renk ve ihlas farklı parlaklık dereceleri gibi.

Bütün bunlar cennet insanlarını birbirinden çok farklı kılacaklar. Ve insanlar adedince cennetlerin yaratılmasını netice verecekler.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...