"Hayatın ağır tekâlifi" ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Teklif; bir işin yapılmasını öne sürme, yük altında bırakma manasına geliyor. Tekâlif, teklifler demektir ve evvela, bu dünya imtihanında insanın yapması istenen bütün İlâhî emirleri ifade eder.

Bir hadis-i şerifte; “Dünyada rahat yoktur.” (A.İbn Hanbel, Zühd, s. 128) buyurulur. Bir başka hadiste ise; “Dünya ahiretin tarlasıdır.” (Aclûnî, Keşfu'l-Hafa, I/412) buyurulur. Bu iki hadisi birlikte nazara aldığımızda “tarlada rahat yoktur” neticesine varırız. Bu dünya saadet ve mükâfat diyarı değil, imtihan meydanıdır. Bazı sualler insan takatini zorlayabilir. Ama lâyukellifullahu… sırrınca bu dünya imtihanında insana kaldıramayacağı yük yüklenmemiştir.

Bir başka derste gemiye bindiği halde yükünü gemiye koymayıp sırtında taşımaya çalışan bir insan misali verilir. İnsan kendi iradesini ve kuvvetini kullandıktan sonra onu aşan meselelerde Allah’a tam tevekkül ederse, kendisine ihsan edilen sabır sayesinde yükünü omuzundan indirir ve ilahi ihsanı tevekkülle bekler ve neticeyi rıza ile karşılamakla rahata kavuşur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...