Hayır ve iyiliklerin vücudi olması ve şer ve fenalıkların ise adem olmasını izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir hayrın meydana gelip vücut bulması, bütün şart ve sebeplerin bir araya gelmesine bakar. İnsanın hayra olan niyet ve arzusu ise, bu şart ve sebeplerden sadece bir tanesidir.

Mesela, namaz kılmakta yüz tane fiil olduğunu varsayalım, bu yüz fiilden, doksan dokuzunu Allah yaratır; geri kalan niyet işini ise kul yapar. O zaman insan, bu namaz kılma eylemini kendi üstüne alamaz. Zira, namazın yaratma kısmının tamamı Allah'a aittir. Kula düşen, sadece istemek ve irade etmektir.

İşte, namaz bir iş, bir fiil olmasından, vücudi ve hayırdır; kula verilmez. Kul ancak dua ve talep ile onun sevabını alabilir.

Ama namaz kılmamak ise, bir fiil, bir iş olmadığından, bir vazifesizlik ve terk etme manasını taşıdığı için ademdir. Yani, yokluk hükmündedir, kula verilir.

Bir binanın yüz günde, yüz usta tarafından yapılması hayrı ve vücudu temsil eder. O binanın, bir dinamit ile yerle bir edilmesi ademi ve şerri temsil eder.

Bir ağacın yetiştirilmesinde insanın bir iki vazifesi vardır. Geri kalanı tamamen Allah’a aittir. Ama, ağacın bir kibrit ile, bir anda yok edilmesi tamamen kula aittir. Ağacın yetişmesi hayır, yakılması şerri temsil eder.

Şerde ve ademde bir şartın olmaması yeterli iken, hayırda ve vücutta bütün sebep ve şartlarının bir arada olması gerekiyor. Onun için insanın hayırda eli kısa, şerde eli uzundur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

anlambulmak
Sorduğum sorulara tam nafi cevaplar aldım,sizleri tebrik ederim.Ayrıca Risale-i Nur'un anlaşılması muğlak konuların insanlara açılmasını sağladığınız için bu hizmetinzin mükafatı olarak Rabbi Rahimim herkesin birbirini unutacağı günde sizi unutmasın.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Zemzemprince
Çoğu sorunun cevabını yazıp b9yle güzel hizmet ettiğiniz için Allah sizden razı olsun;))))
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...