"Hem âdet perdesi tahtında ve zeminin altında harikulâde olan tasarrufat-ı İlâhîye, icmalen gösterilsin." izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

On Üçüncü Söz'de mealen “Kur’ân'ın keskin beyanatıyla ülfet perdesini yırttığı” beyan edilir. İnsanlar, alışkanlık ve görenek belasıyla, bu âlemdeki nice kudret mucizelerine hakkıyla bakamazlar; üstünkörü nazar eder ve gaflet içinde ömür sürerler. Ağaçtan meyvenin çıkmasına da topraktan ağacın çıkmasına da hayret etmezler. Bu sebeple, İlahi Ferman, devenin yaratılışından, bulutların yağmur taşımasına, Güneş'in lamba, Kamer'in kandil olmasından, insanın ana rahminde geçirdiği safhalara kadar, nice kudret mucizelerini ve rahmet tecellilerini önemle nazara verir.

Bu ayetlerde, zeminin yüzünde olduğu gibi altında da harika icraatlar yapıldığına dikkat çekiliyor. Taşlardan akan suları, ağaçlardan çıkan meyveler gibi seyretmemiz isteniyor. Suların toprak altında bir nizam ile dolaştığına, muhtaç beldelere hikmetle sevk edildiğine ve yine bir ölçü ve mizan ile insanların ve hayvanların istifadesine sunulduğuna dikkat çekiliyor. Bedeninin üçte ikisi su olan insan için, suyun ne kadar büyük bir nimet olduğu ders verilmiş oluyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...