Block title
Block content

"Hem kâinatın en ahir meyvesi ve en münevver meyvesidir." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem mahiyet-i kudsiye-i Ahmediye, Risale-i Miracta kat’i bir surette ispat edildiği gibi, şu şecere-i kâinatın hem çekirdek-i aslîsi, hem en âhir ve en mükemmel meyvesi olmuş..."(1)

Kâinatı bir ağaca benzetecek olursak, Peygamber Efendimiz (asm) bu ağacın en son ve en mükemmel meyvesi oluyor. Bunun bir diğer anlamı da peygamberlerin en sonuncu olmasıdır.

Allah kâinat ağacını iman ve ibadet için yaratmıştır ve bu ağacın en mükemmel iman edeni ve en geniş ve derin ibadet ehli de başta Peygamber Efendimiz (asm) olmak üzere nebiler ve evliyalardır.

"En münevver meyve" ifadesi de benzer bir anlama geliyor; yani Peygamber Efendimiz (asm) yaratılmışlar içinde en nurlu olan, makamı en yüksek olan, Allah katında en yüksek kulluk makamına çıkan demektir. Habibullah unvanı da bundan dolayıdır. Yani Peygamber Efendimiz (asm)'in Allah katındaki değeri o kadar yüksek ki Allah ona "habibim" diyerek iltifat etmiştir.

Hazreti Peygamber Efendimiz (asm), Allah’ın bütün isimlerinin en parlak bir şekilde yansıdığı ve tecelli ettiği dev bir aynadır. 

(1) bk. Barla Lahikası, (250. Mektup)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...