"Her bir şehri yüz defa mezaristana boşaltan ölüm, elbette hayattan ziyade bir istediği var." sözünü açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Her yüz yılda bir kuşak ve nesil ölüyor, yerine yeni bir kuşak ve nesil geliyor. Onlar da aynı şekilde yüz yıl içinde ölüp gidiyorlar. Bu süreç kainatın değişmez bir kanunudur. Her canlı mutlaka belli bir müddet yaşar ve sonra ölümle fena bulur. İki bin yıllık İstanbul, ortalama olarak iki yüz nesli ve kuşağı mezara boşaltmıştır.

Madem ölümden kaçış yok, öyle ise "Ölüm bizden ne istiyor?" sorusuna kulak verip, doğru cevaplayıp onun gereklerini yaşamamız iktiza ediyor. Ölüm bize dünyanın bir imtihan ve tecrübe yeri olduğunu, insanların bu dünyadaki vazifesinin iman ve ibadet olduğunu hal dili ile ikaz ve ihtar ediyor.

Yani ölümün bizden istediği şey iman ve ibadettir. Yoksa hayvan gibi zevk ve lezzetler peşinde koşup haramlara girmek ve hayvan gibi çabalamak değildir. İnsana bu manaları en güzel ve tesirli bir şekilde ikaz eden ölümdür. Peygamber Efendimiz (asm)'in ifadesi ile "Nasihat olarak ölüm size kafidir..."(1) Ölüm lisanıhâl ile hayattan ziyade bu mesajı veriyor. Burada geçen hayat kavramı, istediğimiz gibi yaşamak ve keyfetmektir.

Bu cümlede zikredilen ölüm ahireti, hayat ise dünya yaşamını temsil ediyor. "Ziyade" kelimesi ise, ahiret hayatının dünya yaşamından çok şeyler istemesini temsil ediyor. Evet, ahiret hayatı dünya yaşamında ihya ve inşa edilir. Yani dünya mezra, ahiret ise bu mezranın mahsulü hükmündedir. Dünya hayatında ne kadar iman ve ibadette bulunursak, ahiret hayatımız o nispette güzel ve mamul olur.

(1) bk. Şuabu'l-İman, Beyrut 1990, 7/353, h.no: 10556.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Dagmera

Yıllar önce sormuştum Mehmed Kırkıncı Hoca’ya: 
“Hz. Üstad ‘Ölüm, elbette hayattan ziyade bir istediği var’ sözüyle ne anlatmak istiyor?” diye.
O da şu cevabı vermişti:
“Ölüm hayattan mal, makam, servet istemiyor. Ölümün kollarına ne atsan, bunların hepsini fırlatıp geri atar. Ölüm, hayattan daha fazla bir şey istiyor. O ziyade istediği şey ise imandır, hayatın ışığıdır, nurudur.” 
Hayatın içinde de, başında da, sonunda da o gerek.

Selim Gündüzalp

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...