"Her velî, kalbi içinde Onunla görüşebilir..." cümlesini nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Öncelikle Miraç Risalesinde geçtiği ifade edilen cümlenin aslını buraya alarak cevabımıza başlayalım.

"Her velî, kalbi içinde Onunla görüşebilir."(1)

Her şeyden önce, burada "görmek" ifadesi geçmiyor. "Görüşmek" ifadesi geçiyor ki, bu konu zaten malum bir konudur. Kalp telefonu ile her veli Allah ile irtibata geçebilir. Görmek, sadece maddi göze hitap ederken, görüşmek ifadesi daha farklı anlamları da barındırmaktadır.

Peygamber Efendimiz (asm)'den başka hiç kimse kafa gözü ile Allah’ı görmemiştir. Bu diğer peygamberlere bile müyesser olmamıştır. Dünya gözü ile Allah’ı görmek sadece Peygamber Efendimize (asm) mahsus bir nimettir, onun habibiyet makamına işaret eden bir levhadır.

Lakin miracın umumi bir yönü de vardır ki, bu ümmetin namaz vasıtası ile Allah’ın huzurunda bir nevi konuşmak ve görüşmek makamıdır. Bu mana bize miracın bir hediyesidir. Yani belki biz kafa gözü ile Allah’ı göremeyiz ama müminin miracı hükmünde olan namaz vasıtası ile manen Onun ile konuşup, Onun huzurunda el pençe durabiliriz. Üstad'ın veliler için sarf ettiği "Allah ile görüşmek" ifadesi bu mana yönü iledir; yoksa bizzat kafa gözü ile Allah’ın Zat-ı Akdesini görmek yönünde değildir.

(1) bk. Sözler, Otuz Birinci Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...